Women's Round of 16 Results

May 15, 2014

WOMEN'S ROUND OF 16: #7 NORTH CAROLINA (27-5) def. #10 TEXAS A&M (21-7), 4-0 - Ken Byers Tennis Complex (Atlanta)

Doubles (Order of finish: 3,2,1)      
1. #3 Jamie Loeb/Hayley Carter (NORTH CAROLINA) def. #14 Cristina Stancu/Stefania Hristov (TEXAS A&M), 8-7 (7)
2. #13 Whitney Kay/Caroline Price (NORTH CAROLINA) def. #79 Ines Deheza/Saska Gavrilovska (TEXAS A&M), 8-2
3. Rutuja Bhosale/Anna Mamalat (TEXAS A&M) def. #55 Laura Slater/Kate Vialle (NORTH CAROLINA), 8-3

Singles (Order of finish: 4,6,1) 
1. #1 Jamie Loeb (NORTH CAROLINA) def. #10 Cristina Stancua (TEXAS A&M), 6-1, 6-3
2. #5 Hayley Carter (NORTH CAROLINA) vs. #56 Saska Gavrilovska (TEXAS A&M), 6-7(6), 0-1, unf.
3. #59 Caroline Price (NORTH CAROLINA) vs. Rutuja Bhosale (TEXAS A&M), 6-7(1), unf.
4. Whitney Kay (NORTH CAROLINA) def. Stefania Hristov (TEXAS A&M), 6-2, 6-2
5. #105 Ashley Dai (NORTH CAROLINA) vs. Anna Mamalat (TEXAS A&M), 6-4, 1-4, unf.
6. Tessa Lyons (NORTH CAROLINA) def. Mason Strickland (TEXAS A&M), 6-1, 6-1

WOMEN'S ROUND OF 16: #2 ALABAMA (25-4) def. #17-32 NOTRE DAME (18-10), 4-2 - Lindsey Hopkins Indoor Facility

Doubles (Order of finish: 3,2)      
1. #4 Maya Jansen/Erin Routliffe (ALABAMA) vs. #12 Britney Sanders/Quinn Gleason (NOTRE DAME), 5-4, unf.
2. #39 Mary Anne Daines/Danielle Spielmann (ALABAMA) def. Jennifer Kellner/Julie Sabacinski (NOTRE DAME), 8-4
3. #71 Luicelena Perez/Emily Zabor (ALABAMA) def. Mary Closs/Molly O’Koniewski (NOTRE DAME), 8-3

Singles (Order of finish: 4,2,1,3,6)
1. Britney Sanders (NOTRE DAME) def. #65 Mary Anne Daines (ALABAMA), 1-6, 6-4, 6-2
2. #93 Danielle Spielmann (ALABAMA) def. #39 Quinn Gleason (NOTRE DAME), 7-6(6), 6-2
3. Jennifer Kellner (NOTRE DAME) def. #77 Erin Routliffe (ALABAMA), 3-6, 6-4, 6-2
4. #110 Maya Jansen (ALABAMA) def. Monica Robinson (NOTRE DAME), 6-4, 6-3
5. Emily Zabor (ALABAMA) vs. Mary Closs (NOTRE DAME), 3-6, 6-4, unf.
6. #109 Luicelena Perez (ALABAMA) def. Julie Vrabel (NOTRE DAME), 6-1, 6-4


WOMEN'S ROUND OF 16: #3 VIRGINIA (24-5) def. #14 BAYLOR (26-7), 4-1 - Lindsey Hopkins Indoor Facility
Doubles (Order of finish: 3,1)      
1. Stephanie Nauta/Li Xi (VIRGINIA) def. Victoria Kisialeva/Jordaan Sanford (BAYLOR), 8-5
2. #7 Julia Elbaba/Rachel Pierson (VIRGINIA) vs. Ema Burgic/Kiah Generette (BAYLOR), 6-6, unf.
3. Danielle Collins/Maci Epstein (VIRGINIA) def. #84 Blair Shankle/Alex Clay (BAYLOR), 8-4

Singles (Order of finish: 1,4,3,2) 
1.  #4 Julia Elbaba (VIRGINIA) def. #40 Kiah Generette (BAYLOR), 6-0, 6-1
2. #32 Danielle Collins (VIRGINIA) def. #81 Ema Burgic (BAYLOR), 6-4, 6-3
3. #53 Stephanie Nauta (VIRGINIA) def. #46 Jordaan Sanford (BAYLOR), 6-4, 7-5
4. Blair Shankle (BAYLOR) def. #76 Rachel Pierson (VIRGINIA), 6-0, 7-6(7)
5. Maci Epstein (VIRGINIA) vs. Alex Leatu (BAYLOR), 6-1, unf.
6. Caryssa Peretz (VIRGINIA) vs. Alex Clay (BAYLOR), 3-0, unf.

WOMEN'S ROUND OF 16: #11 STANFORD (19-2) def. #6 CALIFORNIA (20-5), 4-3 - Ken Byers Tennis Complex (Atlanta)

Doubles (Order of finish: 3,2)      
1.  #41 Anett Schutting/Lynn Chi (CALIFORNIA) vs. #10 Kristie Ahn/Carol Zhao (STANFORD), 5-7, unf.
2.  #47 Maegan Manasse/Denise Starr (CALIFORNIA) def. #50 Taylor Davidson/Ellen Tsay (STANFORD), 8-3
3.  #83 Klara Fabikova/Zsofi Susanyi (CALIFORNIA) def. Caroline Doyle/Amelia Herring (STANFORD), 8-4

Singles (Order of finish: 2,3,1,5,4)
1.  #3 Kristie Ahn (STANFORD) def. #30 Denise Starr (CALIFORNIA), 6-4, 6-2
2.  #23 Zsofi Susanyi (CALIFORNIA) def. #51 Krista Hardebeck (STANFORD), 6-2, 6-1
3.  #21 Carol Zhao (STANFORD) def. #18 Anett Schutting (CALIFORNIA), 6-2, 6-3
4.  #50 Taylor Davidson (STANFORD) def. #24 Lynn Chi (CALIFORNIA), 6-2, 4-6, 6-3
5.  #87 Klara Fabikova (CALIFORNIA) def. #54 Ellen Tsay (STANFORD), 6-4, 6-3
6.  #57 Caroline Doyle (STANFORD) def. #62 Maegan Manasse (CALIFORNIA), 6-7(5), 6-3, 7-6(0) 


WOMEN'S ROUND OF 16: #8 FLORIDA (22-5) def. #9 VANDERBILT (21-7), 4-0 - McWhorter Courts

Doubles (Order of finish: 3,1)    
1.  Alexandra Cercone/Kourtney Keegan (FLORIDA) def. #20 Lauren Mira/Courtney Colton (VANDERBILT), 8-4
2.  #27 Sofie Oyen/Belinda Woolcock (FLORIDA) vs. Frances Altick/Marie Casares (VANDERBILT), 7-7, unf.
3.  Biranna Morgan/Olivia Janowicz (FLORIDA) def. Ashleigh Antal/Georgina Sellyn (VANDERBILT), 8-2

Singles (Order of finish: 2,5,1) 
1.  #16 Brianna Morgan (FLORIDA) def. #64 Georgina Sellyn (VANDERBILT), 6-4, 4-6, 6-1
2.  #14 Olivia Janowicz (FLORIDA) def. #48 Frances Altick (VANDERBILT), 6-2, 6-0
3.  #70 Sofie Oyen (FLORIDA) vs. #103 Marie Casares (VANDERBILT), 2-6, 6-3, 3-3, unf.
4.  #28 Alexandra Cercone (FLORIDA) vs. #82 Courtney Colton (VANDERBILT), 6-2, 4-6, 2-1, unf.
5.  #99 Belinda Woolcock (FLORIDA) def. Ashleigh Antal (VANDERBILT), 6-2, 6-2
6.  #67 Kourtney Keegan (FLORIDA) vs. Lauren Mira (VANDERBILT), 6-7(2), 6-3, 3-0, unf.

#1 GEORGIA (24-4) def. #16 USC (18-8), 4-3 - Henry Feild Stadium

Doubles (Order of finish: 1,3)    
1. #2 Lauren Herring/Maho Kowase (GEORGIA) def. #49 Kaitlyn Christian/Giuliana Olmos (USC), 8-5
2. #19 Kate Fuller/Silvia Garcia (GEORGIA) vs. Brynn Boren/Zoe Scandalis (USC), 7-7, unf.
3. Lilly Kimbell/Caroline Brinson (GEORGIA) def. Gabriella DeSimone/Zoe Katz (USC), 8-6

Singles (Order of finish: 4,2,3,6,5,1)
1. #6 Lauren Herring (GEORGIA) def. #19 Zoe Scandalis (USC), 5-7, 6-1, 7-6(5)
2. Brynn Boren (USC) def. #15 Silvia Garcia (GEORGIA), 6-3, 6-0 
3. #20 Maho Kowase (GEORGIA) def. #60 Giuliana Olmos (USC), 6-4, 6-0
4. #102 Lilly Kimbell (GEORGIA) def. #118 Gabriella DeSimone (USC), 6-1, 6-2
5. Kaitlyn Christian (USC) def. Kate Fuller (GEORGIA), 7-5, 7-5
6. #92 Zoe Katz (USC) def. Mia King (GEORGIA), 6-3, 6-0

WOMEN'S ROUND OF 16: #5 UCLA (24-2) def. #12 MIAMI (21-6), 4-0 - McWhorter Courts
Doubles (Order of finish: 1,2)    
1. #8 Monique Albuquerque/Clementina Riobueno (MIAMI) def. #1 Robin Anderson/Jennifer Brady (UCLA), 8-5
2. #9 Catherine Harrison/Kyle McPhillips (UCLA) def. #40 Melissa Bolivar/Brittany Dubins (MIAMI), 8-3
3. Courtney Dolehide/Chanelle Van Nguyen (UCLA) def. Lina Lileikite/Stephanie Wagner (MIAMI), 8-5

Singles (Order of finish: 5,2,4)
1. #2 Robin Anderson (UCLA) vs. #29 Stephanie Wagner (MIAMI), 5-7, 6-0, unf.
2. #8 Jennifer Brady (UCLA) def. Clementina Riobueno (MIAMI), 6-4, 6-2
3. #38 Kyle McPhillips (UCLA) vs. #90 Lina Lileikite (MIAMI), 6-2, 6-5, unf.
4. #13 Chanelle Van Nguyen (UCLA) def. Melissa Bolivar (MIAMI), 6-1, 6-3
5. #75 Catherine Harrison (UCLA) def. Monique Albuquerque (MIAMI), 6-2, 6-3
6. Kaitlin Ray (UCLA) vs. Brittany Dubins (MIAMI), 6-4, 5-1, unf.


WOMEN'S ROUND OF 16: #4 DUKE (27-4) def. #13 CLEMSON (22-7), 4-1 - Henry Feild Stadium
Doubles (Order of finish: 3,2,1)    
1. #5 Beatrice Capra/Hanna Mar (DUKE) def. #17 Yana Koroleva/Beatrice Gumulya (CLEMSON), 8-6
2. Romy Koelzer/Tristen Dewar (CLEMSON) def. #36 Ester Goldfeld/Alyssa Smith (DUKE), 8-5
3. #69 Annie Mulholland/Chalena Scholl (DUKE) def. Joana Eidukonyte/Jessy Rompies (CLEMSON), 8-4

Singles (Order of finish: 5,3,6,4) 
1. #7 Beatrice Capra (DUKE) vs. #34 Yana Koroleva (CLEMSON), 1-6, 6-3, 2-1, unf.
2. #27 Ester Goldfeld (DUKE) vs. #33 Romy Koelzer (CLEMSON), 6-2, 2-6, 3-4, unf.
3. #36 Hanna Mar (DUKE) def. #100 Beatrice Gumulya (CLEMSON), 6-4, 6-2
4. #116 Chalena Scholl (DUKE) def. Tristen Dewar (CLEMSON), 7-6(4), 6-4
5. Rachel Kahan (DUKE) def. Jessy Rompies (CLEMSON), 6-4, 6-3
6. Joana Eidukonyte (CLEMSON) def. Marianna Jodoin (DUKE), 6-0, 6-1

HunkerDown Productions
  • There are no recent results.
  • Saturday, Oct 1
    TBA
    vs ITA All-American Pre-Qualify
    Los Angeles, Calif.

    Sunday, Oct 2
    TBA
    vs ITA All-American Pre-Qualify
    Los Angeles, Calif.

    Tuesday, Oct 4
    TBA
    vs ITA All-American Qualifying
    Los Angeles, Calif.

    Wednesday, Oct 5
    TBA
    vs ITA All-American Qualifying
    Los Angeles, Calif.

    Thursday, Oct 6
    TBA
    vs ITA All-American Main Draw
    Los Angeles, Calif.

    Friday, Oct 7
    TBA
    vs ITA All-American Main Draw
    Los Angeles, Calif.

    Saturday, Oct 8
    TBA
    vs ITA All-American Main Draw
    Los Angeles, Calif.

    Sunday, Oct 9
    TBA
    vs ITA All-American Main Draw
    Los Angeles, Calif.

    Thursday, Oct 13
    TBA
    vs Oracle Championships
    Malibu, Calif.

    Friday, Oct 14
    TBA
    vs Oracle Championships
    Malibu, Calif.

VIEW FULL COMPOSITE CALENDAR

Georgia Official Online Store Committ to the G

Georgia Official Online Store
Photo Store Media Guides




SPONSORS