Track & Field - 2007 Roster

Name
Pos.
Ht.
Yr.
Hometown (Prev School)
Men
Abtahi, Bejan Distance 6-4 So. Nashville, Tenn. (Father Ryan)
Adebowale, Bob Jumps 6-2 Fr. Akure, Nigeria (Chapel Hill (GA))
Atkins, Geno Throws 6-1 So. Pembroke Pines, Fla. (St. Thomas Aquinas)
Averso, Daniel Jumps 6-0 Fr. Lilburn, Ga. (Providence Christian)
Bagley, Josh Jumps 6-2 So. Gainesville, Ga. (West Hall)
Barrineau, Tommy Multi-Events 6-2 Fr. Burke, Va. (James Robinson)
Brennan, Daniel Pole Vault 5-9 Jr. Portsmouth, Va. (Great Bridge)
Brown, Jarrod Sprints 6-0 So. Newnan, Ga. (Newnan)
Burrell, Ian Distance 5-5 Sr. Colorado Springs, Colo. (Air Academy)
Cuevo, Sean Sprints 5-8 So. Mohegan Lake, N.Y. (Yorktown)
Daniels, Michael Sprints 5-9 Jr. Lawrenceville, Ga. (Central Gwinnett High School)
Dickens, David Sprints 6-2 Sr. Marietta, Ga. (Wheeler)
Dickhaus, Charlie Distance 5-10 Jr. Marietta, Ga. (Walton)
Dickson, Kevin Multi-Events 5-11 So. Tulatin, Ore. (Tualatin)
Egan, John Pole Vault 5-8 So. Atlanta, Ga. (Lovett)
Etelman, Brian Sprints 5-11 Sr. Stuttgart, Germany (Clayton State) (Lassiter)
Fletcher, Trey Multi-Events 5-10 So. Carrollton, Ga. (Carrollton)
Frasier, Nathan Distance 5-8 Fr. Lawrenceville, Ga. (Collins Hill)
Freeman, John Throws 6-3 So. Plano, Texas (Bishop Hendricken (R.I.))
Fuller, Wes Pole Vault 5-8 Jr. Cleveland, Ga. (White County)
Gaymon, Justin Sprints 5-9 So. Stewartsville, N.J. (Phillipsburg)
Gillespie, Sam Distance 5-9 Sr. Decatur, Ga. (Decatur)
Hancock, James Sprints 6-1 So. Decatur, Ga. (Dunwoody)
Helf, Kyle Throws 6-2 Jr. Alliston, Ontario (St. Thomas Aquinas)
Hermance, Nathan Distance 5-7 Sr. Atlanta, Ga. (Riverwood)
Herndon, Casey Pole Vault 6-3 So. Athens, Ga. (LSU) (Franklin County)
Hunter, Corey Distance 6-0 Fr. Marietta, Ga. (Walton)
Hunter, Zach Throws 6-1 So. Marietta, Ga. (Marietta)
Kimmons, Kurt Distance 5-8 Sr. Lawrenceville, Ga. (Brookwood)
Knox, Keelan Sprints/Hurdles 5-10 So. Lavonia, Ga. (Franklin County)
Machovec, Israel Throws 6-2 Fr. Dacula, Ga. (Dacula)
Maric, Martin Throws 6-5 Jr. Split, Croatia (Srednja Tehnicka Prometna Skola)
Marino, Jesse Distance 5-9 So. Lawrenceville, Ga. (Collins Hill)
Mays, Greg High-Jump 6-4 Sr. Chickamuga, Ga. (Gordon Lee)
Menafee, Marvin Sprints 5-9 Jr. Columbus, Ga. (Shaw)
Miller, Ryley Mid-Dist 6-1 Jr. Snellville, Ga. (South Gwinnett)
Noe, Greg Sprints 5-11 Fr. Macon, Ga. (First Presbyterian Day)
Philyaw, Ryan Distance 6-0 So. Woodstock, Ga. (Woodstock)
Potts, Brian Distance 6-2 Fr. Powder Springs, Ga. (McEachern)
Proctor, Michael Sprints 5-7 So. Jonesboro, Ga. (Morrow)
Ridgewell, Ross Mid-Dist 5-7 Jr. Mullumbimby, Australia (Univ. of Canberra)
Ritchie-Haughton, Gordon Sprints 5-10 Fr. Stone Mountain, Ga. (Stephenson)
Roberson, Matthew Distance 6-1 Jr. Lawrenceville, Ga. (Brookwood)
Rolfe, Nate Throws 6-2 So. Kenmore, Wash. (UC-Berkeley) (Inglemoor)
Schiedt, David Throws 5-11 Fr. Marietta, Ga. (Lassiter)
Simpkins, Johnny Sprints 5-11 Fr. Atlanta, Ga. (Clarkston)
Stewart, Jarrell Sprints 5-11 So. Marietta, Ga. (Wheeler)
Vanek, Daniel Throws 6-1 Jr. Dolna Streda, Slovakia (Central Arizona) (Banska Bystrica/Trencin)
Vogt, Caleb Distance 5-11 Fr. Winter Park, Fla. (Winter Park)
Ward, Kris Distance 6-2 So. Lawrenceville, Ga. (Providence Christian)
Women
Adams, Taylor Distance 5-8 Fr. Marietta, Ga. (Sprayberry)
Alfonso, Alicia Pole Vault 5-4 Jr. Richmond, Va. (Chattahoochee)
Anderson, Melissa Distance 5-4 Fr. Peachtree City, Ga. (McIntosh)
Barrineau, Sanna Jumps 5-11 So. Burke, Va. (James Robinson)
Beauchamp, Laura Pole Vault 5-9 So. Roswell, Ga. (Blessed Trinity)
Byrd, J'Mia Sprints 5-5 Fr. East Point, Ga. (Clarkston)
Carr, Christy Pole Vault 5-4 Jr. Marietta, Ga. (Lassiter)
Clonts, Anita Jumps 5-7 Jr. Powder Springs, Ga. (South Cobb)
Copeland, Lindsay Distance 5-3 Fr. West Point, Ga. (Troup County)
Cordell, Kelly Distance 5-5 Sr. Houston, Texas (Memorial)
Daggett, Tiffany Sprints/Hurdles 5-5 So. Thomson, Ga. (Thomson)
Dahlgren, Jennifer Throws 6-0 Sr. Buenos Aires, Argentina (Klein (Texas))
Dawkins, Shenae Jumps 5-9 Sr. New Rochelle, N.Y. (New Rochelle)
DeMarco, Nicole Distance 5-4 Jr. Lawrenceville, Ga. (Brookwood)
Dennison, Shaka Multi-Events 5-6 Jr. Jonesboro, Ga. (Mt. Zion)
Duncan, D'Arcy Pole Vault 5-3 Fr. Suwanee, Ga. (Woodward Academy)
Espiau, Kristin Distance 5-6 Fr. Peachtree City, Ga. (McIntosh)
Gilchrist, Yendy Sprints 5-4 Sr. Rosedale, N.Y. (A. Phillip Randolph)
Gretzmacher, Sarah Multi-Events 5-7 Sr. Arnold, Mo. (Seckman Senior)
Hall, Courtney Mid-Dist 5-7 Jr. Jacksonville, Fla. (Bishop Kenny)
Hamilton, Felicia Sprints 5-4 Jr. Brunswick, Ga. (Brunswick)
Hart, Chanise Sprints 5-1 Fr. Alexandria, La. (Lowndes County (Ga.))
Heffelfinger, Kristin Distance 5-2 Sr. Marietta, Ga. (Walton)
Hollingshed, Shalondan Sprints 5-8 So. Riverdale, Ga. (Riverdale)
Holston, Brittany Jumps 5-6 Fr. Smyrna, Ga. (Union Grove)
House, Kim Sprints 5-3 So. Alpharetta, Ga. (North Springs)
Jackson, Courtney Sprints 5-8 Fr. Frankfurt, Germany (Zama (Japan))
Jelicic, Josipa Throws 5-10 So. Zagreb, Croatia (V. Gimnazija)
Kostka, Mamie Pole Vault 5-4 Fr. Memphis, Tenn. (St. Mary's Episcopal)
Lammers, Jillian Distance 5-2 Jr. Acworth, Ga. (Harrison)
Lowe, Tangeniki Sprints 5-6 Jr. Thomson, Ga. (Thomson)
Lyons, Bridget Distance 5-2 Fr. Evans, Ga. (Greenbrier)
Madebach, Rebekah Distance 5-6 Jr. Augusta, Ga. (Augusta Christian)
Madebach, Sarah Distance 5-6 Jr. Augusta, Ga. (Augusta Christian)
Meadows, Lacey Distance 5-6 So. Calhoun, Ga. (Calhoun)
Ogbuehi, Nnenna Sprints 5-4 Fr. Houston, Texas (Fort Valley State) (Alonzo A. Crim)
Okunola, Maenne Jumps 5-4 Fr. Stone Mountain, Ga. (Woodward Academy)
Picchetti, Natalie Distance 5-2 Jr. Alpharetta, Ga. (Reagan (Texas))
Robbins, Brittney Mid-Dist 5-10 Fr. Atlanta, Ga. (Southwest DeKalb)
Sisk, Madeline Distance 5-7 So. Richmond, Va. (The Collegiate School)
Skinner, Jill Distance 5-6 So. Brentwood, Tenn. (Brentwood)
Smith, Latasha Jumps 5-11 Fr. Lilburn, Ga. (Berkmar)
Spencer, Levern Jumps 5-9 So. Castries, St. Lucia (Albany State) (Entrepot Secondary)
Steffens, Jill Distance 5-3 Sr. Moline, Ill. (Moline)
Sveinsdottir, Sigrun Javelin 5-8 Fr. Reykjavik, Iceland (Menntaskolinni Kopauogi)
Sylvester, Patricia Jumps 5-9 Sr. River Sallee, Grenada (Central Arizona College) (MacDonald)
Toto, Julianne Pole Vault 5-4 So. Red Bank, N.J. (Middletown South)
Vernon, Kiah Distance 5-9 Jr. Atlanta, Ga. (Grady)
Weise, Katie Distance 5-9 Fr. Austin, Texas (Cedar Park)
Wonderlin, Whitni Distance 5-3 Sr. Franklin, Tenn. (Battle Ground Academy)
Woodward, Krista Javelin 5-11 Sr. New Westminster, British Columbia (New Westminster)
Live Blog Georgia Bulldogs Track and Field/XC Wall
 

GAMEDAY CENTRAL

Are you committed?

Tell us how at
http://gado.gs/ru
and tag
#CommitToTheG
  • There are no recent results.
  • Thursday, May 26
    All Day
    vs NCAA East Preliminary Round
    Jacksonville, Fla.
    Friday, May 27
    All Day
    vs NCAA East Preliminary Round
    Jacksonville, Fla.
    Saturday, May 28
    All Day
    vs NCAA East Preliminary Round
    Jacksonville, Fla.
    Wednesday, June 8
    All Day
    at NCAA Outdoor Championships
    Eugene, Ore.
    Thursday, June 9
    All Day
    at NCAA Outdoor Championships
    Eugene, Ore.
    Friday, June 10
    All Day
    at NCAA Outdoor Championships
    Eugene, Ore.
    Saturday, June 11
    All Day
    at NCAA Outdoor Championships
    Eugene, Ore.
VIEW FULL COMPOSITE CALENDAR

Georgia Official Online Store Committ to the G

Georgia Official Online Store
Photo Store Media Guides




SPONSORS