On Campus

Accent on Academics

NATIONAL FOOTBALL
FOUNDATION POST-
GRADUATE SCHOLARS
ACADEMIC ALL-AMERICA
FOOTBALL PLAYERS
1. GEORGIA 11
2. Ole Miss 8
3. Florida State 7, LSU 7
5. Tennessee 6
6. North Carolina 5
Florida 5; Furman 5
9. Vanderbilt 4, Virginia 4,
Auburn 4, South Carolina 4
Alabama 4, Kentucky 4
15. Clemson 3, N.C. State 3

1. Ole Miss 22
2. LSU 21
3. Georgia Tech 18
4. GEORGIA 17
5. Alabama 15, Florida State 15
7. Duke 14, Florida 14
9. Vanderbilt 13, Furman 13
11. Auburn 12
12. Arkansas 11, Tennessee 11
14. Miss. State 9, N.C. State 9
16. Delta State 7
NCAA POST-GRADUATE
SCHOLARS FOOTBALL
NCAA POST-GRADUATE
SCHOLARS ALL SPORTS
1. GEORGIA 13
U. of the South 13
3. Furman 10
4. Florida 9, Ole Miss 9
6. Georgia Tech 7
7. Wake Forest 6
8. Miss. State 5, Tennessee 5
Alabama 5
10. Clemson 4, UT-Chattanooga 4,
Vanderbilt 4
1. GEORGIA 52*
2. Florida 36
3. North Carolina 26
4. U. of the South 25
5. Alabama 24, Tennessee 24
7. N.C. State 21
8. Virginia 17
9. Clemson 16
10. Kentucky 13

* Fifth nationally

 

COSIDA ACADEMIC
ALL-AMERICA HALL OF FAME
TOTAL FOOTBALL
ACADEMIC AWARD RECIPIENTS
AMONG SOUTHERN SCHOOLS


2004 Terry Hoage, ROV



1. GEORGIA - 47
2. Ole Miss - 39
3. Florida - 30
4. Furman - 28
5. Georgia Tech - 27
6. LSU - 25
7. Alabama - 22
Vanderbilt - 22
9. Tennessee - 20
10. Auburn - 15
11. N.C. State - 14


 

ACADEMIC
ALL-AMERICANS
NATIONAL FOOTBALL FOUNDATION
SCHOLAR-ATHLETE AWARDS
NCAA POST-GRADUATE
SCHOLARSHIP
HONOREES

1960 Fran Tarkenton, QB
1965 Bob Etter, PK
1966 Lynn Hughes, S
1966 Bob Etter, PK
1968 Bill Stanfill, DT
1971 Tom Nash, OT
1971 Mixon Robinson, DE
1975 Glynn Harrison, RB
1977 Jeff Lewis, LB
1981 Terry Hoage, ROV (2nd team)
1982 Terry Hoage, ROV
1983 Terry Hoage, ROV
1992 Todd Peterson, PK
1992 Alec Millen, OT (2nd team)
1997 Matt Stinchcomb, OT
1998 Matt Stinchcomb, OT
1998 Kirby Smart, FS (2nd team)
2000 Jon Stinchcomb, OT (2nd team)
2001 Jon Stinchcomb, OT
2002 Jon Stinchcomb, OT

 

1966 Bobby Etter PK
1967 Tommy Lawhorne, LB
1968 Billy Payne, DE
1969 Tim Callaway, DG
1970 Tommy Lyons, C
1971 Tom Nash, OT
1977 Jeff Lewis, LB
1983 Terry Hoage, ROV
1998 Matt Stinchcomb, OT
2002 Jon Stinchcomb, OT
2004 David Greene, QB

 

 

 

 

 

1968 Tommy Lawhorne, LB
1969 Billy Payne, DE
1971 Tommy Lyons, C
1972 Tom Nash, OT
1972 Mixon Robinson, DE
1978 Jeff Lewis, LB
1980 Jeff Pyburn, QB
1981 Chris Welton, ROV
1983 Terry Hoage, ROV
1987 Kim Stephens, OG
1988 Richard Tardits, LB
1998 Matt Stinchcomb, OT
2002 Jon Stinchcomb, OT

 

 

 



Matt and Jon Stinchcomb of Lilburn are two of Georgia's most decorated players in history. Both earned honors as All-America, Academic All-America, and selection to the AFCA National Good Works Team. Both also were named recipients of the NCAA Post-Graduate Scholarship and National Football Foundation Post-Graduate Scholarship. Matt is currently with the Tampa Bay Buccaneers while Jon was drafted in 2003 by the New Orleans Saints.

Live Blog Georgia Bulldogs Athletics
 

GAMEDAY CENTRAL







  • Friday, Aug 21
    7:00 PM
    at High Point
    High Point, N.C.
    Saturday, Aug 15
    7:00 PM
    vs Furman Exhibition
    Athens, Ga.
  • Friday, Sept 2
    5:30 PM
    vs USC
    Auburn, Ala.

    Friday, Sept 2
    7:30 PM
    at Boston College
    Boston, Mass.

    Friday, Sept 2
    All Day
    vs The Carmel Cup
    Pebble Beach, Calif.

    Saturday, Sept 3
    5:30 PM
    vs North Carolina
    Atlanta, Ga.

    TV
    Saturday, Sept 3
    8:30 AM
    vs UGA Cross Country Invitational
    Bishop, Ga.

    Saturday, Sept 3
    12:00 PM
    vs Siena
    Boston, Mass.

    Saturday, Sept 3
    7:00 PM
    at Harvard
    Boston, Mass.

    Saturday, Sept 3
    All Day
    vs The Carmel Cup
    Pebble Beach, Calif.

    Sunday, Sept 4
    2:00 PM
    vs Iowa State
    Auburn. Ala.

    Sunday, Sept 4
    All Day
    vs The Carmel Cup
    Pebble Beach, Calif.

    Tuesday, Sept 6
    All Day
    vs Cardinal Kickoff
    Berkeley Hills Country Club (Duluth, Ga.)

    Thursday, Sept 8
    10:00 AM
    vs Kennesaw State
    Atlanta, Ga.

    Thursday, Sept 8
    5:00 PM
    vs Georgia State
    Atlanta, Ga.

    Friday, Sept 9
    7:00 PM
    at South Carolina
    Columbia, S.C.

    Friday, Sept 9
    7:00 PM
    vs Georgia Tech
    Atlanta, Ga.

    Friday, Sept 9
    All Day
    vs Palmas Tournament
    Puerto Rico

    Saturday, Sept 10
    12:00 PM
    vs Nicholls
    Athens, Ga.

    TV
    Saturday, Sept 10
    All Day
    vs Palmas Tournament
    Puerto Rico

    Sunday, Sept 11
    5:00 PM
    vs Kennesaw State
    Athens, Ga.

    TV
    Sunday, Sept 11
    All Day
    vs Palmas Tournament
    Puerto Rico

    Tuesday, Sept 13
    6:00 PM
    vs Florida A&M
    Athens, Ga.

    TV
    Friday, Sept 16
    7:00 PM
    at Texas A&M
    College Station, Texas
    Friday, Sept 16
    7:00 PM
    vs Bethune Cookman
    Athens, Ga.

    TV
    Saturday, Sept 17
    7:30 PM
    at Missouri
    Columbia, Mo.

    TV
    Saturday, Sept 17
    1:00 PM
    vs McNeese State
    Athens, Ga.

    TV
    Saturday, Sept 17
    7:00 PM
    vs South Alabama
    Athens, Ga.

    TV
    Saturday, Sept 17
    TBA
    at Commodore Classic
    Nashville, Tenn.

    Sunday, Sept 18
    All Day
    vs Franklin American Mortgage Intercollegiate at The Grove
    Nashville, Tenn.

    Monday, Sept 19
    All Day
    vs USTA Pro Circuit
    Columbus, Ohio

    Monday, Sept 19
    All Day
    vs Franklin American Mortgage Intercollegiate at The Grove
    Nashville, Tenn.

    Tuesday, Sept 20
    All Day
    vs Franklin American Mortgage Intercollegiate at The Grove
    Nashville, Tenn.

    Thursday, Sept 22
    7:00 PM
    vs Tennessee
    Athens, Ga.

    TV
    Friday, Sept 23
    TBA
    vs Georgia Bulldog Classic
    Athens, Ga. (Athens Country Club)

    Friday, Sept 23
    All Day
    vs Southern Intercollegiates
    Athens, Ga.

    Saturday, Sept 24
    TBA
    at Ole Miss
    Oxford, Miss.

    Saturday, Sept 24
    10:00 AM
    vs Red & Black Scrimmage
    Bishop, Ga.

    Saturday, Sept 24
    All Day
    vs Southern Intercollegiates
    Athens, Ga.

    Saturday, Sept 24
    TBA
    vs Georgia Bulldog Classic
    Athens, Ga. (Athens Country Club)

    Sunday, Sept 25
    2:00 PM
    vs Auburn
    Athens, Ga.

    TV
    Sunday, Sept 25
    All Day
    vs ANNIKA Intercollegiate
    Reunion Resort (Orlando, Fla.)

    Sunday, Sept 25
    All Day
    vs Southern Intercollegiates
    Athens, Ga.

    Sunday, Sept 25
    TBA
    vs Georgia Bulldog Classic
    Athens, Ga. (Athens Country Club)

    Monday, Sept 26
    All Day
    vs ANNIKA Intercollegiate
    Reunion Resort (Orlando, Fla.)

    Monday, Sept 26
    All Day
    vs Southern Intercollegiates
    Athens, Ga.

    Tuesday, Sept 27
    All Day
    vs ANNIKA Intercollegiate
    Reunion Resort (Orlando, Fla.)

    Friday, Sept 30
    8:00 PM
    at Arkansas
    Fayetteville, Ark.

    Saturday, Oct 1
    TBA
    vs Tennessee
    Athens, Ga.

    Saturday, Oct 1
    11:00 AM
    at Paul Short Run
    Bethlehem, Pa.

    Saturday, Oct 1
    TBA
    vs ITA All-American Pre-Qualify
    Los Angeles, Calif.

    Sunday, Oct 2
    12:00 PM
    vs Alabama
    Bishop, Ga.

    Sunday, Oct 2
    TBA
    vs ITA All-American Pre-Qualify
    Los Angeles, Calif.

    Sunday, Oct 2
    All Day
    vs Nike Invitational
    Fort Worth, Texas

    Monday, Oct 3
    All Day
    vs Windy City Collegiate
    Glen View Club (Chicago, Ill.)

    Monday, Oct 3
    All Day
    vs Nike Invitational
    Fort Worth, Texas

    Monday, Oct 3
    All Day
    vs All-America Qualifiers
    Tulsa, Okla.

    Tuesday, Oct 4
    All Day
    vs Nike Invitational
    Fort Worth, Texas

    Tuesday, Oct 4
    All Day
    vs Windy City Collegiate
    Glen View Club (Chicago, Ill.)

    Tuesday, Oct 4
    TBA
    vs ITA All-American Qualifying
    Los Angeles, Calif.

    Tuesday, Oct 4
    All Day
    vs All-America Qualifiers
    Tulsa, Okla.

    Wednesday, Oct 5
    TBA
    vs ITA All-American Qualifying
    Los Angeles, Calif.

    Thursday, Oct 6
    6:00 PM
    at Florida
    Gainesville, Fla.

    Thursday, Oct 6
    TBA
    vs ITA All-American Main Draw
    Los Angeles, Calif.

    Friday, Oct 7
    2:00 PM
    at North Carolina
    Chapel Hill, NC

    Friday, Oct 7
    2:00 PM
    at South Carolina
    Blythewood, S.C.

    Friday, Oct 7
    TBA
    vs ITA All-American Main Draw
    Los Angeles, Calif.

    Saturday, Oct 8
    TBA
    at South Carolina
    Columbia, S.C.

    Saturday, Oct 8
    TBA
    vs ITA All-American Main Draw
    Los Angeles, Calif.

    Sunday, Oct 9
    2:00 PM
    vs LSU
    Athens, Ga.

    TV
    Friday, Oct 14
    All Day
    vs Stanford Intercollegiate
    Stanford Golf Course (Palo Alto, Calif.)

    Friday, Oct 14
    TBA
    at Crimson Classic
    Tuscaloosa, Ala.

    Saturday, Oct 15
    TBA
    vs Vanderbilt Homecoming
    Athens, Ga.

    Saturday, Oct 15
    All Day
    vs Stanford Intercollegiate
    Stanford Golf Course (Palo Alto, Calif.)

    Sunday, Oct 16
    All Day
    vs Stanford Intercollegiate
    Stanford Golf Course (Palo Alto, Calif.)

    Saturday, Oct 22
    10:00 AM
    vs Tennessee-Martin
    Bishop, Ga.

    Sunday, Oct 23
    10:00 AM
    vs New Mexico State
    Bishop, Ga.

    Friday, Oct 28
    11:00 AM
    at SEC Championships
    Fayetteville, Ark.

    Friday, Oct 28
    11:00 AM
    vs Florida
    Athens, Ga.

    Saturday, Oct 29
    TBA
    vs Florida
    Jacksonville, Fla.

VIEW FULL COMPOSITE CALENDAR

Georgia Official Online Store Committ to the G

Georgia Official Online Store
Photo Store Media Guides




SPONSORS