Athletics


Staff Directory Facilities Education / Graduate Assistantships

Links Nutrition Emergency Care Student Athletes


Sports Medicine Staff

Staff
NameTitleEmailPhone
Ron CoursonSr. Assoc. Athletic Director - Spt. Med: Footballrcourson@sports.uga.edu706 542-9060
Anna RandaAsst. Athletic Director - Spt. Med: M/W Golfaranda@sports.uga.edu706 542-7892
Sean BolandAssociate Athletic Trainer: Baseballsboland@sports.uga.edu706 542-8984
Doug ContaoiAssociate Athletic Trainer: W Gymnasticsdouglasc@sports.uga.edu706 542-2758
Matt GriffinAssociate Athletic Trainer: M Basketballmgriffin@sports.uga.edu706 542-4019
Maria WhiteAssociate Athletic Trainer: W Basketballmariaw@sports.uga.edu706 542-7893
David JackAssistant Athletic Trainer: Footballdjack@sports.uga.edu706 542-7900
Jon HillAssistant Athletic Trainer: Footballjhill@sports.uga.edu706 542-6659
Drew WillsonAssistant Athletic Trainer: Footballdwillson@sports.uga.edu706 542-7900
Paige GearheartAssistant Athletic Trainer: M/W S&Dpgearheart@sports.uga.edu706 542-7745
Trina ToppingAssistant Athletic Trainer: W Soccerttopping@sports.uga.edu706 542-6936
Yolanda LawrenceAssistant Athletic Trainer: M/W T&F/XCylawrence@sports.uga.edu706 583-8074
Jubilee PriceAssistant Athletic Trainer: W Volleyballjprice@sports.uga.edu706 542-9925
Conner TidmusAssistant Athletic Trainer: Softballctidmus@sports.uga.edu706 542-7885
Mark ChristensenRehabilitation Assistantpmchristensen@yahoo.com706 542-9060

Graduate Assistants/Interns
NameTitleEmailPhone
Sam KorolevGraduate Assistant: T&F/XCsamuel.korolev72@uga.edu706 542-6521
Caitlyn VanWieGraduate Assistant: Equestriancaitvanwie@uga.edu706 542-6521
Leah ChandleyGraduate Assistant: T&F/XCleah.chandley25@uga.edu706 542-6521
Deanna DohenyGraduate Assistant: Women's Tennis deanna.doheny25@uga.edu706 542-6521
Anthony ScottGraduate Assistant: Men's Tennisanthony.scott25@uga.edu706 542-6521
Tillery ConwayIntern: Coliseumtconway@sports.uga.edu706 542-6521
Liz SmartIntern: Footballlsmart@sports.uga.edu706 542-6531

Physicians
NameTitleBio
Fred Reifsteck MDHead Team PhysicianBio
Ron Elliott MDTeam PhysicianBio
Chad Palmer MDTeam PhysicianBio
Robert Hancock MDOrthopedistBio
Alonzo Sexton MDOrthopedistBio
Steve Johnson DOOrthopedistBio
Brad Register MDOrthopedistBio
Joe Johnson MDOrthopedistBio
Kelly Ward, PA, ATCPhysician Assistant- OrthopedicsBio
David Sailors MDVascular SurgeonBio
Kate Finley PhDNeuropsychologistBio
Kim Walpert MDNeurosurgeonBio
Stuart Thomas ODOptometristBio
Glenn Alex DMDDentistBio
Harry Brown DCChiropractorBio
Ken Morris DCChiropractorBio

Sports Nutrition
NameTitleEmailPhone
Jennifer Ketterly MS, RD, CSSD, LDDirector of Sports Nutritionjketterly@sports.uga.edu706-542-8465
Maria Breen MS, RD, CSSD, LDSports Nutritionistmbreen@sports.uga.edu706-542-7857
Sarah RenaghanSports Nutritionistsrenaghan@sports.uga.edu706 583-0541
Sidney Smith RD, LD, CSCS, MADirector of FB Performance Nutritionssmith@sports.uga.edu706 542-7604
Will PriceAsst. Director of FB Performance Nutritionwprice@sports.uga.edu706 542-7604
Kaylee JacksSports Nutrition Assistantkjacks@sports.uga.edu706 542-6088
Lauren ThomasSports Nutrition Assistantlthomas@sports.uga.edu706 542-6088
Danielle PerryMote Family Sports Nutrition Fellowdperry@sports.uga.edu706 542-6088

ARMC Employees
NameTitleEmailPhone
Sarah BlackAdministrative Assistantsblack@sports.uga.edu706 542-9060
Dee BurkettLiaisondburkett@armc.org
Mike DewDirector of Rehabilitationmdew@sports.uga.edu706 542-4934
Lori DunsmoreMassage Therapistldunsmore@sports.uga.edu706 583-0713
Jeanne VaughnMedical Insurance Coordinatorjvaughn@sports.uga.edu706 542-7653

Athletic Training Education
NameTitleEmailPhone
Bud CooperClinical Educational Coordinator/Interim Program Directorcooperb@uga.edu706-542-6463
Julianne SchmidtFaculty/Sport Concussion Lab Directorschmidtj@uga.edu706 542-4388
Rob LynallAT Facultyrlynall@uga.edu706 542-9257
Emily MillerConcussion Research Coordinatoremmolee@uga.edu706 542-7299
Nicole HoffmanGraduate Assistant: Biomechanicsnhoffman25@uga.edu706 542-3273
Christine SamsonGraduate Assistant: Biomechanicschristine.samson@uga.edu706 542-3273
Michelle WeberGraduate Assistant: Biomechanicsmichelle.weber25@uga.edu706 542-3273

Fax Numbers
Butts-Mehre     706-542-9061
Stegeman Coliseum     706-542-7707



HunkerDown Productions
  • Friday, Aug 21
    7:00 PM
    at High Point
    High Point, N.C.
    Saturday, Aug 15
    7:00 PM
    vs Furman Exhibition
    Athens, Ga.
  • Sunday, Jan 22
    1:00 PM
    vs Florida
    Athens, Ga.

    TV
    Wednesday, Jan 25
    9:00 PM
    vs Alabama
    Athens, Ga.

    TV
    Thursday, Jan 26
    7:00 PM
    vs South Carolina
    Athens, Ga.

    TV
    Friday, Jan 27
    1:00 PM
    vs Purdue
    Athens, Ga.
    Friday, Jan 27
    7:00 PM
    vs Missouri
    Athens, Ga.
    Saturday, Jan 28
    4:00 PM
    vs Texas
    Athens, Ga.

    TV
    Saturday, Jan 28
    11:00 AM
    vs Emory
    Athens, Ga.

    Saturday, Jan 28
    1:00 PM
    vs New Mexico ITA Kickoff
    Athens, Ga.
    Saturday, Jan 28
    All Day
    at Razorback Invitational
    Fayetteville, Ark.

    Saturday, Jan 28
    TBA
    vs Alabama or Washington
    Athens, Ga.
    Saturday, Jan 28
    TBA
    at Baylor
    Waco, Texas

    Sunday, Jan 29
    3:00 PM
    at Ole Miss
    Oxford, Miss.

    Sunday, Jan 29
    All Day
    at Razorback Invitational
    Fayetteville, Ark.

    Sunday, Jan 29
    TBA
    vs TBD
    Athens, Ga.
    Sunday, Jan 29
    TBA
    vs Ga. State or Illinois ITA Kickoff
    Athens, Ga.
    Tuesday, Jan 31
    9:00 PM
    at Kentucky
    Lexington, Ky.

    TV
    Thursday, Feb 2
    8:00 PM
    at Arkansas
    Fayetteville, Ark.

    Friday, Feb 3
    2:00 PM
    vs South Carolina
    Bishop, Ga.
    Friday, Feb 3
    7:00 PM
    vs Kentucky
    Athens, Ga.
    Saturday, Feb 4
    2:00 PM
    at South Carolina
    Columbia, S.C.

    TV
    Saturday, Feb 4
    10:00 AM
    vs UCLA
    Gainesville, Fla.

    Saturday, Feb 4
    10:00 AM
    vs Delaware State
    Bishop, Ga.
    Saturday, Feb 4
    2:30 PM
    at Clemson
    Clemson, S.C.

    Sunday, Feb 5
    4:00 PM
    vs Tennessee
    Athens, Ga.

    TV
    Sunday, Feb 5
    10:00 AM
    vs USC
    Gainesville, Fla.

    Tuesday, Feb 7
    7:00 PM
    vs Florida
    Athens, Ga.

    TV
    Thursday, Feb 9
    7:00 PM
    vs Kentucky
    Athens, Ga.

    Friday, Feb 10
    3:00 PM
    vs Winthrop
    Athens, Ga.

    Friday, Feb 10
    5:30 PM
    vs Syracuse
    Athens, Ga.

    Friday, Feb 10
    7:00 PM
    at Florida
    Gainesville, Fla.

    TV
    Friday, Feb 10
    TBA
    vs National Team indoors
    New Haven, Conn.

    Friday, Feb 10
    All Day
    at Music City Challenge
    Nashville, Tenn.

    Saturday, Feb 11
    4:00 PM
    at Tennessee
    Knoxville, Tenn.

    TV
    Saturday, Feb 11
    12:30 PM
    vs East Carolina
    Athens, Ga.

    Saturday, Feb 11
    3:00 PM
    vs Syracuse
    Athens, Ga.

    Saturday, Feb 11
    2:00 PM
    at Auburn
    Auburn, Ala.

    Saturday, Feb 11
    All Day
    at Music City Challenge
    Nashville, Tenn.

    Saturday, Feb 11
    TBA
    vs National Team Indoors
    New Haven, Conn.

    Sunday, Feb 12
    3:00 PM
    at Auburn
    Auburn, Ala.

    Sunday, Feb 12
    1:00 PM
    vs East Carolina
    Athens, Ga.

    Sunday, Feb 12
    12:00 PM
    at Ohio State
    Columbus, Ohio

    Sunday, Feb 12
    All Day
    vs Lady Puerto Rico Classic
    Rio Mar River Course (Rio Mar, P.R.)

    Sunday, Feb 12
    TBA
    vs National Team Indoors
    New Haven, Conn.

    Monday, Feb 13
    All Day
    vs Lady Puerto Rico Classic
    Rio Mar River Course (Rio Mar, P.R.)

    Monday, Feb 13
    TBA
    vs National Team Indoors
    New Haven, Conn.

    Tuesday, Feb 14
    9:00 PM
    vs Mississippi State
    Athens, Ga.

    TV
    Tuesday, Feb 14
    10:00 AM
    vs SEC Championships time trials
    Knoxville, Tenn.

    Tuesday, Feb 14
    6:00 PM
    at SEC Championships finals
    Knoxville, Tenn.

    Tuesday, Feb 14
    All Day
    vs Lady Puerto Rico Classic
    Rio Mar River Course (Rio Mar, P.R.)

    Wednesday, Feb 15
    3:30 PM
    vs Presbyterian DH
    Athens, Ga.

    Wednesday, Feb 15
    10:00 AM
    at SEC Championships prelims
    Knoxville, Tenn.

    Wednesday, Feb 15
    6:00 PM
    at SEC Championships finals
    Knoxville, Tenn.

    Thursday, Feb 16
    8:00 PM
    at Mississippi State
    Starkville, Miss.

    Thursday, Feb 16
    10:00 AM
    at SEC Championships prelims
    Knoxville, Tenn.

    Thursday, Feb 16
    6:00 PM
    at SEC Championships finals
    Knoxville, Tenn.

    Friday, Feb 17
    5:00 PM
    vs College of Charleston
    Athens, Ga.

    TV
    Friday, Feb 17
    3:00 PM
    vs Northern Kentucky
    Athens, Ga.

    Friday, Feb 17
    5:30 PM
    vs Louisiana-Monroe
    Athens, Ga.

    Friday, Feb 17
    10:00 AM
    at SEC Championships prelims
    Knoxville, Tenn.

    Friday, Feb 17
    6:00 PM
    at SEC Championships finals
    Knoxville, Tenn.

    Friday, Feb 17
    7:30 PM
    vs Mardi Gras Invitational LSU, Oklahoma, Mizzou
    St. Charles, Mo.

    Friday, Feb 17
    TBA
    vs TBD
    Charlottesville, Va.

    Saturday, Feb 18
    TBA
    vs Kentucky
    Athens, Ga.

    TV
    Saturday, Feb 18
    1:00 PM
    vs College of Charleston
    Athens, Ga.

    TV
    Saturday, Feb 18
    12:30 PM
    vs Dayton
    Athens, Ga.

    Saturday, Feb 18
    3:00 PM
    vs Louisiana-Monroe
    Athens, Ga.

    Saturday, Feb 18
    10:00 AM
    at SEC Championships prelims
    Knoxville, Tenn.

    Saturday, Feb 18
    TBA
    vs TBD
    Charlottesville, Va.

    Sunday, Feb 19
    2:00 PM
    vs LSU
    Athens, Ga.

    Sunday, Feb 19
    1:00 PM
    vs College of Charleston
    Athens, Ga.

    Sunday, Feb 19
    All Day
    vs Puerto Rico Classic
    Rio Grande, Puerto Rico

    Sunday, Feb 19
    TBA
    vs TBD
    Charlottesville, Va.

    Monday, Feb 20
    All Day
    vs Puerto Rico Classic
    Rio Grande, Puerto Rico

    Tuesday, Feb 21
    4:00 PM
    at Mercer
    Macon, Ga.

    Tuesday, Feb 21
    All Day
    vs Puerto Rico Classic
    Rio Grande, Puerto Rico

    Wednesday, Feb 22
    2:00 PM
    vs Mercer
    Athens, Ga.

    Thursday, Feb 23
    7:00 PM
    at Alabama
    Tuscaloosa, Ala.
    Thursday, Feb 23
    7:00 PM
    vs Alabama
    Athens, Ga.

    Friday, Feb 24
    6:30 PM
    at Georgia Southern
    Statesboro, Ga.

    Friday, Feb 24
    3:00 PM
    vs Georgia Tech
    Athens, Ga.

    Friday, Feb 24
    8:00 PM
    at Oklahoma
    Norman, Okla.

    TV
    Friday, Feb 24
    All Day
    at SEC Indoor Championships
    Nashville, Tenn.

    Saturday, Feb 25
    6:00 PM
    vs LSU
    Athens, Ga.

    TV
    Saturday, Feb 25
    3:00 PM
    at Georgia Southern
    Statesboro, Ga.

    Saturday, Feb 25
    10:00 AM
    vs Texas A&M
    Bishop, Ga.
    Saturday, Feb 25
    All Day
    at SEC Indoor Championships
    Nashville, Tenn.

    Sunday, Feb 26
    1:00 PM
    at Georgia Southern
    Statesboro, Ga.

    Sunday, Feb 26
    All Day
    vs Querenica Cabo Collegiate
    Los Cabos, Mexico

    Monday, Feb 27
    All Day
    vs Querenica Cabo Collegiate
    Los Cabos, Mexico

    Tuesday, Feb 28
    5:00 PM
    vs Kennesaw State
    Athens, Ga.

    TV
    Tuesday, Feb 28
    All Day
    vs Querenica Cabo Collegiate
    Los Cabos, Mexico

    Friday, Mar 3
    5:00 PM
    vs UAB
    Athens, Ga.

    TV
    Friday, Mar 3
    1:00 PM
    at Fresno State
    Fresno, Calif.

    Friday, Mar 3
    3:00 PM
    vs Kentucky
    Athens, Ga.

    Friday, Mar 3
    4:00 PM
    at Vanderbilt
    Nashville, Tenn.

    Friday, Mar 3
    All Day
    vs Darius Rucker Intercollegiate
    Long Cove Club (Hilton Head, S.C).

    Saturday, Mar 4
    1:00 PM
    vs UAB
    Athens, Ga.

    TV
    Saturday, Mar 4
    All Day
    vs Darius Rucker Intercollegiate
    Long Cove Club (Hilton Head, S.C).

    Sunday, Mar 5
    2:00 PM
    vs Alabama
    Athens, Ga.
    Sunday, Mar 5
    All Day
    vs Darius Rucker Intercollegiate
    Long Cove Club (Hilton Head, S.C).

    Friday, Mar 10
    All Day
    at NCAA Indoor Championships
    College Station, Texas

    Saturday, Mar 11
    4:00 PM
    vs Utah
    Athens, Ga.
    Saturday, Mar 11
    All Day
    at NCAA Indoor Championships
    College Station, Texas

    Monday, Mar 13
    All Day
    vs Gifford Classic
    Brentwood Country Club (Los Angeles, Calif.)

    Monday, Mar 13
    All Day
    vs Southern Intercollegiate
    Athens, Ga.

    Tuesday, Mar 14
    All Day
    vs Gifford Classic
    Brentwood Country Club (Los Angeles, Calif.)

    Friday, Mar 17
    All Day
    at Yellow Jacket Invitational
    Atlanta, Ga.

    Saturday, Mar 18
    2:00 PM
    vs SEC Championships - Session I
    Jacksonville, Fla.

    TV
    Saturday, Mar 18
    6:00 PM
    vs SEC Championships - Session II
    Jacksonville, Fla.

    TV
    Saturday, Mar 18
    All Day
    at Yellow Jacket Invitational
    Atlanta, Ga.

    Sunday, Mar 19
    All Day
    vs Linger Longer Invitational
    Greensboro, Ga.

    Monday, Mar 20
    All Day
    vs Linger Longer Invitational
    Greensboro, Ga.

    Tuesday, Mar 21
    All Day
    vs Linger Longer Invitational
    Greensboro, Ga.

VIEW FULL COMPOSITE CALENDAR

Georgia Official Online Store Committ to the G

Georgia Official Online Store
Photo Store Media Guides




SPONSORS