Athletics

circleofdis-header

The Circle of Distinction celebrated its inaugural induction in 2002.  It honors those individuals who have extended extraordinary support to Georgia athletics through the years. "All four inductees have been long time and extremely generous supporters of Georgia athletics," said Georgia Director of Athletics Vince Dooley of the 2002 class. "I have known each one of them from the time that I first arrived in Athens 40 years ago. Their loyalty and generosity has been unwavering during all that time."



Freddy Farah

Inducted 2002

Farah lettered on the Georgia football team in 1960. He is a successful businessman in Jacksonville, Fla.  Farah also is a past president for the Bulldog Club of Jacksonville.
Leon Farmer

Inducted 2002

Farmer, who earned degrees from Georgia in 1964 and 1967, has been a successful Athens businessman for many years.  The Farmer family has endowed ten scholarships in eight different sports.
Don Leebern

Inducted 2002

Lettered as a Georgia football player from 1957-59.  The successful Columbus businessman has endowed three scholarships for football and gymnastics. The Bulldogs' locker room at Butts-Mehre is named in his honor.
Jack Turner

Inducted 2002


Turner is a former Georgia baseball (1951) and basketball (1951-52) player who serves as the volunteer chairman of the Athletic Scholarship Endowment Program. The Turner family has endowed ten scholarships for football, men's and women's basketball, gymnastics and baseball.
J. Warren Mitchell

Inducted 2003

Mitchell, a 1948 University of Georgia graduate and a native of Greenville, S.C., had a distinguished career in the insurance business before his retirement. He is a charter member of the Bulldog Club, a member of the Presidents Club, a donor to the Partners Program and a member of the National Alumni Association.
Rankin M. Smith, Sr.

Inducted 2012


Smith was one of the driving forces in moving Atlanta from a southern town to a major international city. He was at the forefront of bringing major sports facilities, events and teams to his hometown including Atlanta-Fulton County Stadium, Georgia Dome, the Atlanta Braves, and Falcons, the Falcons as original owner. His great devotion to the University was honored through the generosity of his family which made possible the construction of the Rankin M. Smith, Sr., Student-Athlete Academic Center in 2002.
Alice and John Sands

Inducted 2013


Loyal Bulldog fans from Columbus, Georgia for more than 50 years, they established a Charitable Lead Annuity Trust for UGA Athletics. The fourth floor of the Sanford Stadium South SkySuites, as well as the Foley Field main gate plaza, bear their name.
Tom Cousins

Inducted 2015


Cousins, an SEC champion freestyler for the Bulldog swim team in 1950, has been prominent in Atlanta real estate and property development including the Omni coliseum complex, the Georgia World Congress Center, CNN Center and the Pinnacle Building in Buckhead. He is a past recipient of the Bill Hartman Award.


Live Blog Georgia Bulldogs Athletics
 

GAMEDAY CENTRAL







  • Friday, Aug 21
    7:00 PM
    at High Point
    High Point, N.C.
    Saturday, Aug 15
    7:00 PM
    vs Furman Exhibition
    Athens, Ga.
  • Friday, Sept 2
    5:30 PM
    vs USC
    Auburn, Ala.

    Friday, Sept 2
    7:30 PM
    at Boston College
    Boston, Mass.
    Friday, Sept 2
    All Day
    vs The Carmel Cup
    Pebble Beach, Calif.

    Saturday, Sept 3
    5:30 PM
    vs North Carolina
    Atlanta, Ga.

    TV
    Saturday, Sept 3
    8:30 AM
    vs UGA Cross Country Invitational
    Bishop, Ga.

    Saturday, Sept 3
    12:00 PM
    vs Siena
    Boston, Mass.
    Saturday, Sept 3
    7:00 PM
    at Harvard
    Boston, Mass.
    Saturday, Sept 3
    All Day
    vs The Carmel Cup
    Pebble Beach, Calif.

    Sunday, Sept 4
    2:00 PM
    vs Iowa State
    Auburn. Ala.

    Sunday, Sept 4
    All Day
    vs The Carmel Cup
    Pebble Beach, Calif.

    Tuesday, Sept 6
    All Day
    vs Cardinal Kickoff
    Berkeley Hills Country Club (Duluth, Ga.)

    Thursday, Sept 8
    10:00 AM
    vs Kennesaw State
    Atlanta, Ga.

    Thursday, Sept 8
    5:00 PM
    vs Georgia State
    Atlanta, Ga.

    Friday, Sept 9
    7:00 PM
    at South Carolina
    Columbia, S.C.

    Friday, Sept 9
    7:00 PM
    vs Georgia Tech
    Atlanta, Ga.

    Friday, Sept 9
    All Day
    vs Palmas Tournament
    Puerto Rico

    Saturday, Sept 10
    12:00 PM
    vs Nicholls
    Athens, Ga.

    TV
    Saturday, Sept 10
    All Day
    vs Palmas Tournament
    Puerto Rico

    Sunday, Sept 11
    5:00 PM
    vs Kennesaw State
    Athens, Ga.

    Sunday, Sept 11
    All Day
    vs Palmas Tournament
    Puerto Rico

    Tuesday, Sept 13
    6:00 PM
    vs Florida A&M
    Athens, Ga.

    Friday, Sept 16
    7:00 PM
    at Texas A&M
    College Station, Texas
    Friday, Sept 16
    7:00 PM
    vs Bethune Cookman
    Athens, Ga.

    Saturday, Sept 17
    7:30 PM
    at Missouri
    Columbia, Mo.

    TV
    Saturday, Sept 17
    1:00 PM
    vs McNeese State
    Athens, Ga.

    Saturday, Sept 17
    7:00 PM
    vs South Alabama
    Athens, Ga.

    Saturday, Sept 17
    TBA
    at Commodore Classic
    Nashville, Tenn.

    Sunday, Sept 18
    All Day
    vs Franklin American Mortgage Intercollegiate at The Grove
    Nashville, Tenn.

    Monday, Sept 19
    All Day
    vs USTA Pro Circuit
    Columbus, Ohio

    Monday, Sept 19
    All Day
    vs Franklin American Mortgage Intercollegiate at The Grove
    Nashville, Tenn.

    Tuesday, Sept 20
    All Day
    vs Franklin American Mortgage Intercollegiate at The Grove
    Nashville, Tenn.

    Thursday, Sept 22
    7:00 PM
    vs Tennessee
    Athens, Ga.

    Friday, Sept 23
    TBA
    vs Georgia Bulldog Classic
    Athens, Ga. (Athens Country Club)

    Friday, Sept 23
    All Day
    vs Southern Intercollegiates
    Athens, Ga.

    Saturday, Sept 24
    TBA
    at Ole Miss
    Oxford, Miss.

    Saturday, Sept 24
    10:00 AM
    vs Red & Black Scrimmage
    Bishop, Ga.

    Saturday, Sept 24
    All Day
    vs Southern Intercollegiates
    Athens, Ga.

    Saturday, Sept 24
    TBA
    vs Georgia Bulldog Classic
    Athens, Ga. (Athens Country Club)

    Sunday, Sept 25
    2:00 PM
    vs Auburn
    Athens, Ga.

    Sunday, Sept 25
    All Day
    vs ANNIKA Intercollegiate
    Reunion Resort (Orlando, Fla.)

    Sunday, Sept 25
    All Day
    vs Southern Intercollegiates
    Athens, Ga.

    Sunday, Sept 25
    TBA
    vs Georgia Bulldog Classic
    Athens, Ga. (Athens Country Club)

    Monday, Sept 26
    All Day
    vs ANNIKA Intercollegiate
    Reunion Resort (Orlando, Fla.)

    Monday, Sept 26
    All Day
    vs Southern Intercollegiates
    Athens, Ga.

    Tuesday, Sept 27
    All Day
    vs ANNIKA Intercollegiate
    Reunion Resort (Orlando, Fla.)

    Friday, Sept 30
    8:00 PM
    at Arkansas
    Fayetteville, Ark.

    Saturday, Oct 1
    TBA
    vs Tennessee
    Athens, Ga.

    Saturday, Oct 1
    11:00 AM
    at Paul Short Run
    Bethlehem, Pa.

    Saturday, Oct 1
    TBA
    vs ITA All-American Pre-Qualify
    Los Angeles, Calif.

    Sunday, Oct 2
    12:00 PM
    vs Alabama
    Bishop, Ga.

    Sunday, Oct 2
    TBA
    vs ITA All-American Pre-Qualify
    Los Angeles, Calif.

    Sunday, Oct 2
    All Day
    vs Nike Invitational
    Fort Worth, Texas

    Monday, Oct 3
    All Day
    vs Windy City Collegiate
    Glen View Club (Chicago, Ill.)

    Monday, Oct 3
    All Day
    vs Nike Invitational
    Fort Worth, Texas

    Monday, Oct 3
    All Day
    vs All-America Qualifiers
    Tulsa, Okla.

    Tuesday, Oct 4
    All Day
    vs Nike Invitational
    Fort Worth, Texas

    Tuesday, Oct 4
    All Day
    vs Windy City Collegiate
    Glen View Club (Chicago, Ill.)

    Tuesday, Oct 4
    TBA
    vs ITA All-American Qualifying
    Los Angeles, Calif.

    Tuesday, Oct 4
    All Day
    vs All-America Qualifiers
    Tulsa, Okla.

    Wednesday, Oct 5
    TBA
    vs ITA All-American Qualifying
    Los Angeles, Calif.

    Thursday, Oct 6
    6:00 PM
    at Florida
    Gainesville, Fla.

    Thursday, Oct 6
    TBA
    vs ITA All-American Main Draw
    Los Angeles, Calif.

    Friday, Oct 7
    2:00 PM
    at North Carolina
    Chapel Hill, N.C.

    Friday, Oct 7
    2:00 PM
    at South Carolina
    Blythewood, S.C.

    Friday, Oct 7
    TBA
    vs ITA All-American Main Draw
    Los Angeles, Calif.

    Saturday, Oct 8
    TBA
    at South Carolina
    Columbia, S.C.

    Saturday, Oct 8
    TBA
    vs ITA All-American Main Draw
    Los Angeles, Calif.

    Sunday, Oct 9
    2:00 PM
    vs LSU
    Athens, Ga.

    Friday, Oct 14
    All Day
    vs Stanford Intercollegiate
    Stanford Golf Course (Palo Alto, Calif.)

    Friday, Oct 14
    TBA
    at Crimson Classic
    Tuscaloosa, Ala.

    Saturday, Oct 15
    TBA
    vs Vanderbilt Homecoming
    Athens, Ga.

    Saturday, Oct 15
    All Day
    vs Stanford Intercollegiate
    Stanford Golf Course (Palo Alto, Calif.)

    Sunday, Oct 16
    All Day
    vs Stanford Intercollegiate
    Stanford Golf Course (Palo Alto, Calif.)

    Saturday, Oct 22
    10:00 AM
    vs Tennessee-Martin
    Bishop, Ga.

    Sunday, Oct 23
    10:00 AM
    vs New Mexico State
    Bishop, Ga.

    Friday, Oct 28
    11:00 AM
    at SEC Championships
    Fayetteville, Ark.

    Friday, Oct 28
    11:00 AM
    vs Florida
    Athens, Ga.

    Saturday, Oct 29
    TBA
    vs Florida
    Jacksonville, Fla.

VIEW FULL COMPOSITE CALENDAR

Georgia Official Online Store Committ to the G

Georgia Official Online Store
Photo Store Media Guides




SPONSORS