Arnold, Locke, Noon, Stinchcomb Get UGA's Highest Tribute As 2009 Circle of Honor Inductees
ATHENS, Ga. --- Former Georgia All-Americans Kim Arnold (gymnastics), Bernadette Locke (basketball), Brent Noon (track and field) and Matt Stinchcomb (football) have been chosen for induction into the University of Georgia's Circle of Honor - the school's highest tribute paid to former athletes and coaches.

The quartet will be honored at an induction ceremony on Friday at Butts-Mehre Heritage Hall, where they will be permanently enshrined in the Circle of Honor exhibit. They also will be recognized at the Georgia-Arizona State football game on Saturday.

Arnold was a two-time winner of the Honda Award, Locke was Georgia's first female All-American, Noon was a three-time NCAA champion shot putter, and Stinchcomb earned All-America and Academic All-America honors twice while playing for the Bulldogs.

The all-sports recognition program is designed to recognize and pay tribute to extraordinary student-athletes and coaches who by their performance and conduct have brought honor to the university and themselves, and who by their actions have contributed to the tradition of the Georgia Bulldogs. The criteria also stipulate that each recipient has earned his or her academic degree.

Kim Arnold Arenas
Arnold was the NCAA all-around champion and Honda Award winner as the nation's top gymnast in 1997 and 1998. She won the 1998 NCAA balance beam title and helped lead Georgia to the national championship that season. Arnold was a 12-time All-American, was the 1998 Southeastern Conference Gymnast of the Year and was a member of three SEC championship teams. She was a two-time Presidential Scholar and was named to the SEC Academic Honor Roll.

Bernadette Locke Mattox
Bernadette Locke followed Coach Andy Landers from Roane State Community College to become Georgia's first female All-American and Academic All-American. Locke later was a graduate assistant and academic counselor for the Lady Bulldogs before joining Landers' staff as an assistant coach from 1985-90. She made national headlines when she departed Georgia to become the first female assistant coach for a Division I men's basketball program at Kentucky. She later served as Kentucky's Senior Woman Administrator and then as head women's basketball coach. Locke has spent the past seven seasons as an assistant coach with the WNBA's Connecticut Sun.

Brent Noon
Brent Noon is the only male student-athlete in Georgia history to capture three individual NCAA championships in the same event. He claimed the shot put titles in 1992, 1993 and 1994. In 1993 and 1994, Noon added six All-America certificates and five SEC titles. Noon set new school records in both the indoor record books of 66 feet, 3 inches and outdoor record books of 70 feet, 5¼ inches, both of which still stand today. Noon finished his career with four top-8 efforts at the USA Outdoor Championships and he placed fifth at the 1995 World Outdoor Championships.

Matt Stinchcomb
A three-year starter at offensive tackle, Matt Stinchcomb was a consensus First-Team All-America selection in both 1997 and 1998. He was the recipient of the 1998 Jacobs Blocking Trophy as the top blocker in the SEC and was a finalist for the Lombardi Award, which goes annually to the nation's top lineman. He was a two-time First-Team Academic All-America selection and in 1998 was named the nation's Academic All-American of the Year. He received the Woody Hayes National Scholar-Athlete of the Year Award and was named to the American Football Coaches Good Works Team in both 1997 and 1998. Stinchcomb was a first-round draft pick of Oakland in 1999 and he played for the Raiders and Tampa Bay during his NFL career.

Kim Arnold Arenas Bernadette Locke Mattox Brent Noon Matt Stinchcomb

HunkerDown Productions
  • Friday, Aug 21
    7:00 PM
    at High Point
    High Point, N.C.
    Saturday, Aug 15
    7:00 PM
    vs Furman Exhibition
    Athens, Ga.
  • Friday, Jan 20
    5:00 PM
    at Georgia Tech
    Atlanta, Ga.

    Friday, Jan 20
    7:00 PM
    vs Arkansas
    Athens, Ga.
    Saturday, Jan 21
    12:00 PM
    at Texas A&M
    College Station, Texas
    Saturday, Jan 21
    12:00 PM
    at Tennessee
    Knoxville, Tenn.

    Saturday, Jan 21
    All Day
    at Texas A&M Quad Meet
    College Station, Texas

    Sunday, Jan 22
    1:00 PM
    vs Florida
    Athens, Ga.

    TV
    Wednesday, Jan 25
    9:00 PM
    vs Alabama
    Athens, Ga.

    TV
    Thursday, Jan 26
    7:00 PM
    vs South Carolina
    Athens, Ga.

    TV
    Friday, Jan 27
    1:00 PM
    vs Purdue
    Athens, Ga.
    Friday, Jan 27
    7:00 PM
    vs Missouri
    Athens, Ga.
    Saturday, Jan 28
    4:00 PM
    vs Texas
    Athens, Ga.

    TV
    Saturday, Jan 28
    11:00 AM
    vs Emory
    Athens, Ga.

    Saturday, Jan 28
    1:00 PM
    vs New Mexico ITA Kickoff
    Athens, Ga.
    Saturday, Jan 28
    All Day
    at Razorback Invitational
    Fayetteville, Ark.

    Saturday, Jan 28
    TBA
    vs Alabama or Washington
    Athens, Ga.
    Saturday, Jan 28
    TBA
    at Baylor
    Waco, Texas

    Sunday, Jan 29
    3:00 PM
    at Ole Miss
    Oxford, Miss.

    Sunday, Jan 29
    All Day
    at Razorback Invitational
    Fayetteville, Ark.

    Sunday, Jan 29
    TBA
    vs TBD
    Athens, Ga.
    Sunday, Jan 29
    TBA
    vs Ga. State or Illinois ITA Kickoff
    Athens, Ga.
    Tuesday, Jan 31
    9:00 PM
    at Kentucky
    Lexington, Ky.

    TV
    Thursday, Feb 2
    8:00 PM
    at Arkansas
    Fayetteville, Ark.

    Friday, Feb 3
    2:00 PM
    vs South Carolina
    Bishop, Ga.
    Friday, Feb 3
    7:00 PM
    vs Kentucky
    Athens, Ga.
    Saturday, Feb 4
    2:00 PM
    at South Carolina
    Columbia, S.C.

    TV
    Saturday, Feb 4
    10:00 AM
    vs UCLA
    Gainesville, Fla.

    Saturday, Feb 4
    10:00 AM
    vs Delaware State
    Bishop, Ga.
    Saturday, Feb 4
    2:30 PM
    at Clemson
    Clemson, S.C.

    Sunday, Feb 5
    4:00 PM
    vs Tennessee
    Athens, Ga.

    TV
    Sunday, Feb 5
    10:00 AM
    vs USC
    Gainesville, Fla.

    Tuesday, Feb 7
    7:00 PM
    vs Florida
    Athens, Ga.

    TV
    Thursday, Feb 9
    7:00 PM
    vs Kentucky
    Athens, Ga.

    Friday, Feb 10
    3:00 PM
    vs Winthrop
    Athens, Ga.

    Friday, Feb 10
    5:30 PM
    vs Syracuse
    Athens, Ga.

    Friday, Feb 10
    7:00 PM
    at Florida
    Gainesville, Fla.

    TV
    Friday, Feb 10
    TBA
    vs National Team indoors
    New Haven, Conn.

    Friday, Feb 10
    All Day
    at Music City Challenge
    Nashville, Tenn.

    Saturday, Feb 11
    4:00 PM
    at Tennessee
    Knoxville, Tenn.

    TV
    Saturday, Feb 11
    12:30 PM
    vs East Carolina
    Athens, Ga.

    Saturday, Feb 11
    3:00 PM
    vs Syracuse
    Athens, Ga.

    Saturday, Feb 11
    2:00 PM
    at Auburn
    Auburn, Ala.

    Saturday, Feb 11
    All Day
    at Music City Challenge
    Nashville, Tenn.

    Saturday, Feb 11
    TBA
    vs National Team Indoors
    New Haven, Conn.

    Sunday, Feb 12
    3:00 PM
    at Auburn
    Auburn, Ala.

    Sunday, Feb 12
    1:00 PM
    vs East Carolina
    Athens, Ga.

    Sunday, Feb 12
    12:00 PM
    at Ohio State
    Columbus, Ohio

    Sunday, Feb 12
    All Day
    vs Lady Puerto Rico Classic
    Rio Mar River Course (Rio Mar, P.R.)

    Sunday, Feb 12
    TBA
    vs National Team Indoors
    New Haven, Conn.

    Monday, Feb 13
    All Day
    vs Lady Puerto Rico Classic
    Rio Mar River Course (Rio Mar, P.R.)

    Monday, Feb 13
    TBA
    vs National Team Indoors
    New Haven, Conn.

    Tuesday, Feb 14
    9:00 PM
    vs Mississippi State
    Athens, Ga.

    TV
    Tuesday, Feb 14
    10:00 AM
    vs SEC Championships time trials
    Knoxville, Tenn.

    Tuesday, Feb 14
    6:00 PM
    at SEC Championships finals
    Knoxville, Tenn.

    Tuesday, Feb 14
    All Day
    vs Lady Puerto Rico Classic
    Rio Mar River Course (Rio Mar, P.R.)

    Wednesday, Feb 15
    3:30 PM
    vs Presbyterian DH
    Athens, Ga.

    Wednesday, Feb 15
    10:00 AM
    at SEC Championships prelims
    Knoxville, Tenn.

    Wednesday, Feb 15
    6:00 PM
    at SEC Championships finals
    Knoxville, Tenn.

    Thursday, Feb 16
    8:00 PM
    at Mississippi State
    Starkville, Miss.

    Thursday, Feb 16
    10:00 AM
    at SEC Championships prelims
    Knoxville, Tenn.

    Thursday, Feb 16
    6:00 PM
    at SEC Championships finals
    Knoxville, Tenn.

    Friday, Feb 17
    5:00 PM
    vs College of Charleston
    Athens, Ga.

    TV
    Friday, Feb 17
    3:00 PM
    vs Northern Kentucky
    Athens, Ga.

    Friday, Feb 17
    5:30 PM
    vs Louisiana-Monroe
    Athens, Ga.

    Friday, Feb 17
    10:00 AM
    at SEC Championships prelims
    Knoxville, Tenn.

    Friday, Feb 17
    6:00 PM
    at SEC Championships finals
    Knoxville, Tenn.

    Friday, Feb 17
    7:30 PM
    vs Mardi Gras Invitational LSU, Oklahoma, Mizzou
    St. Charles, Mo.

    Friday, Feb 17
    TBA
    vs TBD
    Charlottesville, Va.

    Saturday, Feb 18
    TBA
    vs Kentucky
    Athens, Ga.

    TV
    Saturday, Feb 18
    1:00 PM
    vs College of Charleston
    Athens, Ga.

    TV
    Saturday, Feb 18
    12:30 PM
    vs Dayton
    Athens, Ga.

    Saturday, Feb 18
    3:00 PM
    vs Louisiana-Monroe
    Athens, Ga.

    Saturday, Feb 18
    TBA
    vs TBD
    Charlottesville, Va.

    Sunday, Feb 19
    2:00 PM
    vs LSU
    Athens, Ga.

    Sunday, Feb 19
    1:00 PM
    vs College of Charleston
    Athens, Ga.

    Sunday, Feb 19
    All Day
    vs Puerto Rico Classic
    Rio Grande, Puerto Rico

    Sunday, Feb 19
    TBA
    vs TBD
    Charlottesville, Va.

    Monday, Feb 20
    All Day
    vs Puerto Rico Classic
    Rio Grande, Puerto Rico

    Tuesday, Feb 21
    4:00 PM
    at Mercer
    Macon, Ga.

    Tuesday, Feb 21
    All Day
    vs Puerto Rico Classic
    Rio Grande, Puerto Rico

    Wednesday, Feb 22
    2:00 PM
    vs Mercer
    Athens, Ga.

    Thursday, Feb 23
    7:00 PM
    at Alabama
    Tuscaloosa, Ala.
    Thursday, Feb 23
    7:00 PM
    vs Alabama
    Athens, Ga.

    Friday, Feb 24
    6:30 PM
    at Georgia Southern
    Statesboro, Ga.

    Friday, Feb 24
    3:00 PM
    vs Georgia Tech
    Athens, Ga.

    Friday, Feb 24
    8:00 PM
    at Oklahoma
    Norman, Okla.

    TV
    Friday, Feb 24
    All Day
    at SEC Indoor Championships
    Nashville, Tenn.

    Saturday, Feb 25
    3:00 PM
    at Georgia Southern
    Statesboro, Ga.

    Saturday, Feb 25
    10:00 AM
    vs Texas A&M
    Bishop, Ga.
    Saturday, Feb 25
    All Day
    at SEC Indoor Championships
    Nashville, Tenn.

    Sunday, Feb 26
    1:00 PM
    at Georgia Southern
    Statesboro, Ga.

    Sunday, Feb 26
    All Day
    vs Querenica Cabo Collegiate
    Los Cabos, Mexico

    Monday, Feb 27
    All Day
    vs Querenica Cabo Collegiate
    Los Cabos, Mexico

    Tuesday, Feb 28
    5:00 PM
    vs Kennesaw State
    Athens, Ga.

    TV
    Tuesday, Feb 28
    All Day
    vs Querenica Cabo Collegiate
    Los Cabos, Mexico

    Friday, Mar 3
    5:00 PM
    vs UAB
    Athens, Ga.

    TV
    Friday, Mar 3
    1:00 PM
    at Fresno State
    Fresno, Calif.

    Friday, Mar 3
    3:00 PM
    vs Kentucky
    Athens, Ga.

    Friday, Mar 3
    All Day
    vs Darius Rucker Intercollegiate
    Long Cove Club (Hilton Head, S.C).

    Saturday, Mar 4
    1:00 PM
    vs UAB
    Athens, Ga.

    TV
    Saturday, Mar 4
    All Day
    vs Darius Rucker Intercollegiate
    Long Cove Club (Hilton Head, S.C).

    Sunday, Mar 5
    2:00 PM
    vs Alabama
    Athens, Ga.
    Sunday, Mar 5
    All Day
    vs Darius Rucker Intercollegiate
    Long Cove Club (Hilton Head, S.C).

    Friday, Mar 10
    All Day
    at NCAA Indoor Championships
    College Station, Texas

    Saturday, Mar 11
    4:00 PM
    vs Utah
    Athens, Ga.
    Saturday, Mar 11
    All Day
    at NCAA Indoor Championships
    College Station, Texas

    Monday, Mar 13
    All Day
    vs Gifford Classic
    Brentwood Country Club (Los Angeles, Calif.)

    Monday, Mar 13
    All Day
    vs Southern Intercollegiate
    Athens, Ga.

    Tuesday, Mar 14
    All Day
    vs Gifford Classic
    Brentwood Country Club (Los Angeles, Calif.)

    Friday, Mar 17
    All Day
    at Yellow Jacket Invitational
    Atlanta, Ga.

    Saturday, Mar 18
    2:00 PM
    vs SEC Championships - Session I
    Jacksonville, Fla.

    TV
    Saturday, Mar 18
    6:00 PM
    vs SEC Championships - Session II
    Jacksonville, Fla.

    TV
    Sunday, Mar 19
    All Day
    vs Linger Longer Invitational
    Greensboro, Ga.

    Monday, Mar 20
    All Day
    vs Linger Longer Invitational
    Greensboro, Ga.

VIEW FULL COMPOSITE CALENDAR

Georgia Official Online Store Committ to the G

Georgia Official Online Store
Photo Store Media Guides




SPONSORS