UGA Leads SEC Academic Honor Roll List
COMMIT TO THE G <blank>
 

July 12, 2012

ATHENS, Ga. --- A conference-high, 128 student-athletes from the University of Georgia have been named to the 2012 Spring Southeastern Conference Academic Honor roll according to an announcement this week by the SEC office.

Georgia's 128 student-athletes named to the honor roll is the highest total of any SEC institution. To qualify for a the SEC Academic Honor Roll, student-athletes must: maintain a 3.00 grade point average for the preceding academic year or have a cumulative GPA of 3.00 at the nominating institution, if the student-athlete is enrolled in summer courses the GPA for those courses must be included in the calculation for cumulative GPA, have completed 24 semester hours of non-remedial academic credit toward a baccalaureate degree, and have been a member of a varsity team for the sport's entire NCAA Championship Segment.

The following students were named to the Academic Honor Roll:

Baseball:
Bryan Benzor, Loganville, Ga., Communication Studies; 
Brett DeLoach, Blackshear, Ga., Management; 
Chase Hawkins, Snellville, Ga., Management Information Systems; 
Jonathan Hester, Savannah, Ga., Biological Engineering; 
Taylor Hicks, Statham, Ga., Sport Management; 
Levi Hyams, Stafford, Va., Communication Studies; 
Colby May, Guyton, Ga., Communication Studies; 
Michael Palazzone, Marietta, Ga., Finance; 
Curtis Powell, Knoxville, Tenn., Communication Studies; 
Ross Ripple, Marietta, Ga., Business; 
Kevin Ruiz, Alpharetta, Ga., Finance; 
Jay Swinford, Athens, Ga., Biochemistry and Molecular Biology; 
Peter Verdin, Alexandria, Va., Sport Management; 
Alex Wood, Charlotte, N.C., Sport Management.

Equestrian:
Nicki Alexander, Atlanta, Ga., Spanish; 
Alex Andes, Atlanta, Ga., Digital & Broadcast Journalism; 
Carly Anthony, Redmond, Wash., Management; 
Louise Ashley, Newton, Pa., Engineering; 
Samantha Baker, Ellijay, Ga., Advertising; 
Jaclyn Beckley, Cumming, Ga., Agribusiness; 
Kelsey Berry, Alpharetta, Ga., Marketing; 
Madeline Brown, Alpharetta, Ga., Risk Management & Insurance; 
Honey Beth Campbell, Gainesville, Ga., International Affairs; 
Melanie Carraway, Evans, Ga., English; 
Morgan Collins, Perry, Ga., Poultry Science; 
Kathryn Crump, Athens, Ga., Applied Biotechnology; 
Olivia Dorey, Sudbury, Mass., Finance; 
Ali Eidson, Tuscola, Tex., Consumer Journalism; 
Faith Fiorenzano, Jamestown, R.I., Marketing; 
Caitlyn Francis, Oak Bluffs, Mass., Political Science; 
Jenny Freeman, Canton, Ga., Health Promotions; 
Sarah Gravely, Palmetto, Fla., Management Information Systems; 
Rebecca Haaland, Edmond, Okla., Communication Studies; 
Katherine Hagerty, Wakefield, R.I., Art; 
Hayley Haskins, Alpharetta, Ga., Fashion Merchandise; 
Allison Haspel, Manhassett, N.Y., Psychology; 
Julia Hemingway, Alpharetta, Ga., Public Relations; 
Jacklyn Hoyt, Manlius, N.Y., Anthropology; 
Isabel Jolicoeur, Wellington, Fla., Art; 
Tara Maloney, Milton, Ga., Management Information Systems; 
Selby Merritt, Atlanta, Ga., Public Relations; 
Michelle Morris, La Canada, Calif., Film Studies; 
Grace Rogers, Lititz, Pa., Psychology; 
Maria Salazar, Portland, Ore., Consumer Economics; 
Anna Sasser, Jonesboro, Ga., Family Financial Planning; 
Lauren Shamon, Ft. Lauderdale, Fla., Animal Science; 
Kate Skoglund, Tualatin, Ore., Biology; 
Rachel Stallman, Atlanta, Ga., Dietetics; 
Morgan Stamey, McDonough, Ga., Health & Physical Education; 
Ali Sullivan - Equestrian - Animal Science; 
Kelsey Thatcher, Bluffdale, Utah, Early Childhood Education; 
Alyssa Thompson, Cumming, Ga., Animal Science; 
Kelly Truesdell, Brights Grove, Ontario, Health Promotion; 
Brittlan Wall, Suwanee, Ga., Sport Management; 
Megan Yeager, Braselton, Ga., Biological Science.

Men's Golf:
Michael Cromie, Cary, N.C., Consumer Economics; 
T.J. Mitchell, Albany, Ga., Consumer Economics.

Women's Golf:
Emilie Burger, Hoschton, Ga., Recreation & Leisure Studies; 
Tess Fordham, Metter, Ga., Accounting; 
Amelia Hill, St. Simons Island, Ga., Psychology; 
Abby Johnson, Buford, Ga., Sport Management; 
Milena Savich, Carmel, Ind., Journalism.

Softball:
Macie Couey, Milledgeville, Ga., Health & Physical Education; 
Brittney Hubbard, Victorville, Calif., Magazines; 
Tiesha Reed, Elberton, Ga., Business; 
Kristyn Sandberg, Island Park, N.Y., Health & Physical Education.

Men's Tennis:
Sadio Doumbia, Toulouse, France, Risk Management and Insurance; 
Hernus Pieters, Pretoria, South Africa, Business; 
Will Reynolds, Chattanooga, Tenn., Communication Studies; 
Wil Spencer, Ponce de Leon, Fla., International Affairs; 
Ignacio Taboada, Atlanta, Ga., Real Estate.

Women's Tennis:
Kate Fuller, Suwanee, Ga., Business; 
Alina Jerjomina, Ft. Lauderdale, Fla., Business; 
Kelli Jordan, Tifton, Ga., Biological Science; 
Maho Kowase, Kashiwa, Chiba, Japan, Business.

Men's Track:
Lucas Baker, McDonough, Ga., Business; 
Matthew Cleaver, Marietta, Ga., Biology; 
Brian Detweiler, Stone Mountain, Ga., Management Information Systems; 
Jared Dunn, Johns Creek, Ga., Public Relations; 
Caleb Ebbets, Leesburg, Ga., Exercise and Sport Science; 
J.P. Hackney, Marietta, Ga., History; 
Kyle James, Marietta, Ga., Finance; 
Nicholas Long, Gainesville, Ga., International Affairs; 
Brandon Lord, Chattanooga, Tenn., Applied Biotechnology; 
Burke McCarty, Dunwoody, Ga., Exercise and Sport Science; 
Brian Moore, Willow Grove, Pa., Sociology; 
Fraser Reade, Milton, Ga., Telecommunication Arts; 
Brett Richardson, Lilburn, Ga., Social Studies Education; 
Trevor Sprague, Dunwoody, Ga., Biology; 
Miles Svoboda, Marietta, Ga., Economics; 
Graylin Ward, Newnan, Ga., Sociology.

Women's Track:
Sarah Akinosho, Kennesaw, Ga., Political Science; 
Jenna Albert, Cumming, Ga., Exercise & Sport Science; 
Erika Allen, Lithonia, Ga., Broadcast News; 
Maria Augutis, Gothenburg, Sweden, Geology; 
Katherine Bickley, Marietta, Ga., Health & Physical Education; 
Leslie Boozer, Birmingham, Ala., Genetics; 
Emily Brewer, Snellville, Ga., Middle School Education; 
Ann Centner, Watkinsville, Ga., Consumer Foods; 
Jamie Chandler, Alpharetta, Ga., Spanish; 
LaTroya Darrell, Smith's Parish, Bermuda, Child & Family Development; 
Nicole DiMercurio, Suwanee, Ga., Communication Studies; 
Rachel Donovan, Bogart, Ga., Accounting; 
Lindsey Ebert, Lilburn, Ga., Magazine; 
Hadley Ferguson, Fernandina Beach, Fla., Fashion Merchandise; 
Greer Gafford, Atlanta, Ga., Animal Science; 
Emily Houston, Jensen Beach, Fla., Advertising; 
Savannah Kirk, Atlanta, Ga., Business; 
Kristie Krueger, Argyle, Tex., Environmental Economics & Management; 
Benita Kurtz, Augusta, Ga., Psychology; 
Katherine Lacksen, Sparta, Ga., Ecology; 
Kathleen LaPorte, Atlanta, Ga., Journalism; 
Nikola Lomnicka, Nitra, Slovakia, Recreation & Leisure Studies; 
Courtney Long, Marietta, Ga., Microbiology; 
Eve Machovec, Augusta, Ga., Magazines; 
Megan Malasarte, Fayetteville, Ga., Journalism; 
Sydney Marshall, Alpharetta, Ga., Communication Studies; 
Bret McDaniel, Atlanta, Ga., Economics; 
Allyson McGinty, Suwanee, Ga., History; 
Emily McNutt, Woodstock, Ga., Early Childhood Education; 
Ali McWhirter, Atlanta, Ga., Health Promotions; 
Lucie Ondraschkova, Opava, Czech Republic, Finance; 
Nicole Peterson, Gaithersburg, Md., Mass Media Arts; 
Abbie Robinson Douglasville, Ga., Magazines; 
Shelby Robison, Lansdale, Pa., Health Promotions; Ashley Shiver, Satellite Beach, Fla., Animal Sciences & Nutrition Sciences; Kelsey Stovall, New Orleans, La., Animal Health and Scence; Carin Walker, Alpharetta, Ga., Pre-Journalism.

Live Blog Georgia Bulldogs Athletics
 

GAMEDAY CENTRAL

Are you committed?

Tell us how at
http://gado.gs/ru
and tag
#CommitToTheG
  • Friday, Aug 21
    7:00 PM
    at High Point
    High Point, N.C.
    Saturday, Aug 15
    7:00 PM
    vs Furman Exhibition
    Athens, Ga.
  • Friday, Aug 28
    8:00 PM
    at Texas Tech
    Lubbock, Texas
    Friday, Aug 28
    7:00 PM
    vs Wofford
    Athens, Ga.
    Saturday, Aug 29
    1:00 PM
    vs High Point
    Athens, Ga.
    Saturday, Aug 29
    7:00 PM
    vs Memphis
    Athens, Ga.
    Sunday, Aug 30
    2:00 PM
    at Oklahoma State
    Stillwater, Okla.
    Thursday, Sept 3
    7:00 PM
    vs Georgia Southern
    Athens, Ga.
    Friday, Sept 4
    7:00 PM
    vs Clemson
    Athens, Ga.
    Friday, Sept 4
    1:00 PM
    vs Mercer
    Athens, Ga.
    Friday, Sept 4
    7:00 PM
    vs Georgia Tech
    Athens, Ga.
    Friday, Sept 4
    7:15 PM
    at Struts Season Opener
    JSU Cross Country Course - Oxford, Ala.
    Friday, Sept 4
    All Day
    vs The Carmel Cup
    Pebble Beach, Calif.
    Saturday, Sept 5
    12:00 PM
    vs University of Louisiana at Monroe
    Athens, Ga.
    Saturday, Sept 5
    All Day
    vs The Carmel Cup
    Pebble Beach, Calif.
    Sunday, Sept 6
    1:00 PM
    vs Syracuse
    Athens, Ga.
    Sunday, Sept 6
    All Day
    vs The Carmel Cup
    Pebble Beach, Calif.
    Tuesday, Sept 8
    All Day
    vs Cardinal Kickoff
    Atlanta Athletic Club (Johns Creek, Ga.)
    Thursday, Sept 10
    8:00 PM
    at Wisconsin
    Madison, Wis.
    Friday, Sept 11
    7:00 PM
    vs South Carolina
    Athens, Ga.
    Friday, Sept 11
    3:00 PM
    vs Georgetown
    Madison, Wis.
    Friday, Sept 11
    All Day
    vs Southern Intercollegiate Championships
    Athens, Ga.
    Saturday, Sept 12
    3:30 PM
    at Vanderbilt
    Nashville, Tenn.
    Saturday, Sept 12
    8:30 AM
    at Furman Cross Country Classic
    Furman University Golf Course - Greenville, S.C.
    Saturday, Sept 12
    All Day
    vs Southern Intercollegiate Championships
    Athens, Ga.
    Sunday, Sept 13
    7:00 PM
    at Samford
    Birmingham, Ala.
    Sunday, Sept 13
    All Day
    vs Southern Intercollegiate Championships
    Athens, Ga.
    Sunday, Sept 13
    All Day
    vs Cougar Classic
    Yeamans Hall Club (Charleston, S.C.)
    Monday, Sept 14
    All Day
    vs Southern Intercollegiate Championships
    Athens, Ga.
    Monday, Sept 14
    All Day
    vs Cougar Classic
    Yeamans Hall Club (Charleston, S.C.)
    Tuesday, Sept 15
    All Day
    vs Cougar Classic
    Yeamans Hall Club (Charleston, S.C.)
    Thursday, Sept 17
    7:00 PM
    at LSU
    Baton Rouge, La.
    Friday, Sept 18
    4:00 PM
    vs Red and Black Scrimmage
    Bishop, Ga.
    Friday, Sept 18
    7:00 PM
    at Wake Forest
    Winston-Salem, N.C.
    Friday, Sept 18
    All Day
    vs Oracle/ITA Masters
    Malibu, Calif.
    Friday, Sept 18
    All Day
    vs Mason Rudolph Championship
    Vanderbilt Legends Club (Franklin, Tenn.)
    Saturday, Sept 19
    6:00 PM
    vs South Carolina
    Athens, Ga.
    Saturday, Sept 19
    All Day
    vs Mason Rudolph Championship
    Vanderbilt Legends Club (Franklin, Tenn.)
    Saturday, Sept 19
    All Day
    vs Oracle/ITA Masters
    Malibu, Calif.
    Sunday, Sept 20
    All Day
    vs Oracle/ITA Masters
    Malibu, Calif.
    Sunday, Sept 20
    All Day
    vs Mason Rudolph Championship
    Vanderbilt Legends Club (Franklin, Tenn.)
    Thursday, Sept 24
    All Day
    vs Cajun Classic
    Baton Rouge, La.
    Friday, Sept 25
    7:00 PM
    vs Arkansas
    Athens, Ga.
    Friday, Sept 25
    10:00 AM
    vs Texas A&M
    Bishop, Ga.
    Friday, Sept 25
    3:00 PM
    at Coast-to-Coast Battle in Beantown
    Franklin Park - Boston, Mass.
    Friday, Sept 25
    All Day
    vs Cajun Classic
    Baton Rouge, La.
    Friday, Sept 25
    All Day
    vs DICKS Sporting Goods Collegiate Challenge Cup
    Kingston Springs, Tenn.
    Friday, Sept 25
    All Day
    at Georgia Tech Invitational
    Atlanta, Ga.
    Saturday, Sept 26
    TBA
    vs Southern University
    Athens, Ga.
    Saturday, Sept 26
    All Day
    vs DICKS Sporting Goods Collegiate Challenge Cup
    Kingston Springs, Tenn.
    Sunday, Sept 27
    1:00 PM
    vs Texas A&M
    Athens, Ga.
    Sunday, Sept 27
    All Day
    vs DICKS Sporting Goods Collegiate Challenge Cup
    Kingston Springs, Tenn.
    Friday, Oct 2
    7:00 PM
    at Tennessee
    Knoxville, Tenn.
    Saturday, Oct 3
    TBA
    vs Alabama
    Athens, Ga.
    Saturday, Oct 3
    All Day
    at Delaware State
    Dover, Del.
    Sunday, Oct 4
    All Day
    vs Nike Invitational
    North Plains, Ore.
    Monday, Oct 5
    All Day
    vs Windy City Collegiate
    Westmoreland County Club (Chicago, Ill.)
    Monday, Oct 5
    All Day
    vs Nike Invitational
    North Plains, Ore.
    Tuesday, Oct 6
    All Day
    vs Nike Invitational
    North Plains, Ore.
    Tuesday, Oct 6
    All Day
    vs Windy City Collegiate
    Westmoreland County Club (Chicago, Ill.)
    Friday, Oct 9
    7:00 PM
    vs Mississippi State
    Athens, Ga.
    Saturday, Oct 10
    TBA
    at Tennessee
    Knoxville, Tenn.
    Saturday, Oct 10
    11:00 AM
    vs North Carolina
    Athens, Ga.
    Friday, Oct 16
    2:00 PM
    vs Oklahoma State
    Bishop, Ga.
    Saturday, Oct 17
    TBA
    vs Missouri
    Athens, Ga.
    Saturday, Oct 17
    TBA
    at Pre-Nationals
    E.P. Tom Sawyer Park - Louisville, Ky.
    Sunday, Oct 18
    All Day
    vs Stanford Intercollegiate
    Stanford Golf Course (Stanford, Calif.)
VIEW FULL COMPOSITE CALENDAR

Georgia Official Online Store Committ to the G

Georgia Official Online Store
Photo Store Media Guides




SPONSORS