Eighty-Three Student-Athletes To Graduate Friday

May 10, 2013

ATHENS, Ga. -- Eighty-three University of Georgia student-athletes will receive their undergraduate or graduate degrees Friday at the annual spring commencement exercises. The undergraduate ceremonies will be held in Sanford Stadium beginning at 7 p.m.

Among the 83 UGA student-athlete graduates are 13 members of the women's track & field team, 11 members of the equestrian team, nine football players, eight baseball players, seven women's basketball players, seven members of the men's track & field team, five gymnasts, four men's tennis players, three softball players, three members of the women's swimming & diving team, three women's tennis players, two men's basketball players, two members of the women's golf team, two soccer players, two volleyball players, one member of the men's golf team, and one member of the men's swimming & diving team.

Baseball: Bryan Benzor, Communication Studies, Loganville, Ga.; Earl Daniels, Communication Studies, Valdosta, Ga.; Blake Dieterich, Economics, Winter Garden, Fla.; Kyle Farmer, Communication Studies, Atlanta, Ga.; Joey Lewis, Sociology, Fayetteville, Ga.; Curt Powell, Communication Studies, Knoxville, Tenn.; Joey Side, Sport Management, Loganville, Ga.; Eric Swegman, Sport Management, Cumming, Ga.

Men's Basketball: John Florveus, Psychology, Miami, Fla.; Vincent Williams, Housing, Homestead, Fla.

Women's Basketball: Anne Marie Armstrong, Sports Management, Norcross, Ga.; Jasmine Hassell, Human Development & Family Sciences, Lebanon, Tenn.; Jasmine James, Recreation & Leisure Studies, Memphis, Tenn.; Ebony Jones, Management, Cedar Hill, Texas; Meredith Mitchell, Sport Management, Midfield, Ala.; Marisela Rodriguez, History, Garden City, Kan.; Jaleesa Rhoden, Sports Management, London, Ontario.

Equestrian: Carly Anthony, Management, Redmond, Wash.; Samantha Baker, Marketing, Ellijay, Ga.; Jenny Freeman, Health Promotion, Canton, Ga.; Allison Haspel, Psychology, Manhassett, N.Y.; Jacqueline Johnson, Avian Biology, Costa Mesa, Calif.; Michelle Morris, Film Studies, La Canada, Calif.; Grace Rogers, Psychology, Lititz, Pa.; Maria Salazar, Consumer Economics, Portland, Ore.; Alexandra Sullivan, Animal Science, Wilton, Conn.; Brittlan Wall, Sport Management, Suwanee, Ga.; Megan Yeager, Biological Science, Braselton, Ga.

Football: Taylor Bradberry, Health Promotion, Winder, Ga.; Chris Burnette, Finance, LaGrange, Ga.; Matt DeGenova, Sport Management, Kenner, La.; Reuben Faloughi, Psychology, Martinez, Ga.; Dallas Lee, Sports Management, Buford, Ga.; Jamie Lindley, Economics, Savannah, Ga.; Arthur Lynch, History, Dartmouth, Mass.; Dustin Royston, Political Science/International Affairs, Royston, Ga.; Drew Wilson, Math Education, Tignall, Ga.

Men's Golf: TJ Mitchell, Consumer Economics, Albany, Ga.

Women's Golf: Emilie Burger, Recreation & Leisure Studies, Hoschton, Ga.; Abby Johnson, Digital and Broadcast Journalism, Buford, Ga.

Gymnastics: Mariel Box, Biological Science, Calhoun, Ga.; Kati Breazeal, Communication Studies, Allen, Texas; Courtney Kupets, Sport Management, Gaithersburg, Md.; Gina Nuccio, Communication Studies/Sociology, Naperville, Ill.; Shayla Worley, Marketing & Finance, Orlando, Fla.

Soccer: Rebekah Perry, Consumer Foods, Kennesaw, Ga.; Jamie Pollock, Exercise & Sport Science, Powder Springs, Ga.

Softball: Maya Branch, Entomology, Lithonia, Ga.; Christine Olney, Psychology, Rome, Ga.; Ashley Razey, Human Development and Family Studies, Lawrenceville, Ga.

Men's Swimming & Diving: Owen Blank, Communication Studies, Moultrie, Ga.

Women's Swimming & Diving: Lisa Caprioglio, Business Administration, Highlands Ranch, Colo.; Kelsey Gaid, Exercise & Sport Science, Roswell, Ga.; Kristen Shickora, Family & Consumer Science Education, Tamaqua, Penn.

Men's Tennis: Sadio Doumbia, Risk Management/Finance, Toulouse, France; KU Singh, Communication Studies, Gurgaon, Haryana, India; Wil Spencer, International Affairs, Ponce de Leon, Fla.; Ignacio Taboada, Real Estate, Atlanta, Ga.

Women's Tennis: Cameron Ellis, Journalism, Roswell, Ga.; Nadja Gilchrist, Human Development & Family Sciences, Webster, N.Y.; Kelli Jordan, Biological Science, Tifton, Ga.

Men's Track & Field: Matthew Cleaver, Biology, Marietta, Ga.; Brian Detweiler, Management Info Systems, Stone Mountain, Ga.; Aaron Evans, Economics, Devonshire, Bermuda; Daniel Grass, Consumer Economics, Dalton, Ga.; Kyle James, Finance & Economics, Marietta, Ga.; Torrin Lawrence, Sociology, Jacksonville, Fla.; Brett Richardson, Social Science Education, Lilburn, Ga.

Women's Track & Field: Jenna Albert, Exercise and Sport Science, Cumming, Ga.; Santerri Baker, Sociology, Scottdale, Ga.; Katherine Bickley, Health & Physical Education, Marietta, Ga.; Lindsey Ebert, Magazines, Lilburn, Ga.; Benita Kurtz, Psychology, Augusta, Ga.; Katherine Lacksen, Ecology, Sparta, Ga.; Allyson McGinty, History/Exercise & Sport Science, Suwanee, Ga.; Georgina Nembhard, Recreation & Lesiure Studies, Jamaica; Abbie Robinson, Magazines, Douglasville, Ga.; Ashley Shiver, Animal Science, Satellite Beach, Fla.; Keisha Spates, Human Development & Family Sciences, Valdosta, Ga.; Kelsie Stovall, Animal Science, New Orleans, La.; Morgan VanGorder, Telecommunication Arts, Gainesville, Ga.

Volleyball: Nicole Choi, Health Promotion, Alpharetta, Ga.; Lizzie Reid, Psychology, London, England.

Live Blog Georgia Bulldogs Athletics
 

GAMEDAY CENTRAL







  • Friday, Aug 21
    7:00 PM
    at High Point
    High Point, N.C.
    Saturday, Aug 15
    7:00 PM
    vs Furman Exhibition
    Athens, Ga.
  • Friday, Aug 26
    7:00 PM
    vs Samford
    Athens, Ga.

    TV
    Friday, Aug 26
    7:00 PM
    vs UNC Asheville
    Athens, Ga.

    Saturday, Aug 27
    1:00 PM
    vs Savannah State
    Athens, Ga.

    Saturday, Aug 27
    7:00 PM
    vs San Francisco
    Athens, Ga.

    Sunday, Aug 28
    1:00 PM
    vs Cal State Fullerton
    Athens, Ga.

    TV
    Friday, Sept 2
    5:30 PM
    vs USC
    Auburn, Ala.

    Friday, Sept 2
    7:30 PM
    at Boston College
    Boston, Mass.

    Friday, Sept 2
    All Day
    vs The Carmel Cup
    Pebble Beach, Calif.

    Saturday, Sept 3
    5:30 PM
    vs North Carolina
    Atlanta, Ga.

    TV
    Saturday, Sept 3
    8:30 AM
    vs UGA Cross Country Invitational
    Bishop, Ga.

    Saturday, Sept 3
    12:00 PM
    vs Siena
    Boston, Mass.

    Saturday, Sept 3
    7:00 PM
    at Harvard
    Boston, Mass.

    Saturday, Sept 3
    All Day
    vs The Carmel Cup
    Pebble Beach, Calif.

    Sunday, Sept 4
    2:00 PM
    vs Iowa State
    Auburn. Ala.

    Sunday, Sept 4
    All Day
    vs The Carmel Cup
    Pebble Beach, Calif.

    Tuesday, Sept 6
    All Day
    vs Cardinal Kickoff
    Berkeley Hills Country Club (Duluth, Ga.)

    Thursday, Sept 8
    10:00 AM
    vs Kennesaw State
    Atlanta, Ga.

    Thursday, Sept 8
    5:00 PM
    vs Georgia State
    Atlanta, Ga.

    Friday, Sept 9
    7:00 PM
    at South Carolina
    Columbia, S.C.

    Friday, Sept 9
    7:00 PM
    vs Georgia Tech
    Atlanta, Ga.

    Friday, Sept 9
    All Day
    vs Palmas Tournament
    Puerto Rico

    Saturday, Sept 10
    12:00 PM
    vs Nicholls
    Athens, Ga.

    TV
    Saturday, Sept 10
    All Day
    vs Palmas Tournament
    Puerto Rico

    Sunday, Sept 11
    5:00 PM
    vs Kennesaw State
    Athens, Ga.

    TV
    Sunday, Sept 11
    All Day
    vs Palmas Tournament
    Puerto Rico

    Tuesday, Sept 13
    6:00 PM
    vs Florida A&M
    Athens, Ga.

    TV
    Friday, Sept 16
    7:00 PM
    at Texas A&M
    College Station, Texas

    TV
    Saturday, Sept 17
    7:30 PM
    at Missouri
    Columbia, Mo.

    TV
    Saturday, Sept 17
    TBA
    at Commodore Classic
    Nashville, Tenn.

    Sunday, Sept 18
    All Day
    vs Franklin American Mortgage Intercollegiate at The Grove
    Nashville, Tenn.

    Monday, Sept 19
    All Day
    vs USTA Pro Circuit
    Columbus, Ohio

    Monday, Sept 19
    All Day
    vs Franklin American Mortgage Intercollegiate at The Grove
    Nashville, Tenn.

    Monday, Sept 19
    All Day
    vs Franklin American Mortgage Intercollegiate at The Grove
    Nashville, Tenn.

    Thursday, Sept 22
    7:00 PM
    vs Tennessee
    Athens, Ga.

    TV
    Friday, Sept 23
    TBA
    vs Georgia Bulldog Classic
    Athens, Ga. (Athens Country Club)

    Friday, Sept 23
    All Day
    vs Southern Intercollegiates
    Athens, Ga.

    Saturday, Sept 24
    TBA
    at Ole Miss
    Oxford, Miss.

    Saturday, Sept 24
    10:00 AM
    vs Red & Black Scrimmage
    Bishop, Ga.

    Saturday, Sept 24
    All Day
    vs Southern Intercollegiates
    Athens, Ga.

    Saturday, Sept 24
    TBA
    vs Georgia Bulldog Classic
    Athens, Ga. (Athens Country Club)

    Sunday, Sept 25
    2:00 PM
    vs Auburn
    Athens, Ga.

    TV
    Sunday, Sept 25
    All Day
    vs ANNIKA Intercollegiate
    Reunion Resort (Orlando, Fla.)

    Sunday, Sept 25
    All Day
    vs Southern Intercollegiates
    Athens, Ga.

    Sunday, Sept 25
    TBA
    vs Georgia Bulldog Classic
    Athens, Ga. (Athens Country Club)

    Monday, Sept 26
    All Day
    vs ANNIKA Intercollegiate
    Reunion Resort (Orlando, Fla.)

    Monday, Sept 26
    All Day
    vs Southern Intercollegiates
    Athens, Ga.

    Tuesday, Sept 27
    All Day
    vs ANNIKA Intercollegiate
    Reunion Resort (Orlando, Fla.)

    Friday, Sept 30
    8:00 PM
    at Arkansas
    Fayetteville, Ark.

    Saturday, Oct 1
    TBA
    vs Tennessee
    Athens, Ga.

    Saturday, Oct 1
    11:00 AM
    at Paul Short Run
    Bethlehem, Pa.

    Saturday, Oct 1
    TBA
    vs ITA All-American Pre-Qualify
    Los Angeles, Calif.

    Sunday, Oct 2
    12:00 PM
    vs Alabama
    Bishop, Ga.

    Sunday, Oct 2
    TBA
    vs ITA All-American Pre-Qualify
    Los Angeles, Calif.

    Sunday, Oct 2
    All Day
    vs Nike Invitational
    Fort Worth, Texas

    Monday, Oct 3
    All Day
    vs Windy City Collegiate
    Glen View Club (Chicago, Ill.)

    Monday, Oct 3
    All Day
    vs Nike Invitational
    Fort Worth, Texas

    Monday, Oct 3
    All Day
    vs All-America Qualifiers
    Tulsa, Okla.

    Tuesday, Oct 4
    All Day
    vs Nike Invitational
    Fort Worth, Texas

    Tuesday, Oct 4
    All Day
    vs Windy City Collegiate
    Glen View Club (Chicago, Ill.)

    Tuesday, Oct 4
    TBA
    vs ITA All-American Qualifying
    Los Angeles, Calif.

    Tuesday, Oct 4
    All Day
    vs All-America Qualifiers
    Tulsa, Okla.

    Wednesday, Oct 5
    TBA
    vs ITA All-American Qualifying
    Los Angeles, Calif.

    Thursday, Oct 6
    TBA
    vs ITA All-American Main Draw
    Los Angeles, Calif.

    Friday, Oct 7
    2:00 PM
    at South Carolina
    Blythewood, S.C.

    Friday, Oct 7
    TBA
    vs ITA All-American Main Draw
    Los Angeles, Calif.

    Saturday, Oct 8
    TBA
    at South Carolina
    Columbia, S.C.

    Saturday, Oct 8
    TBA
    vs ITA All-American Main Draw
    Los Angeles, Calif.

    Friday, Oct 14
    All Day
    vs Stanford Intercollegiate
    Stanford Golf Course (Palo Alto, Calif.)

    Friday, Oct 14
    TBA
    at Crimson Classic
    Tuscaloosa, Ala.

    Saturday, Oct 15
    TBA
    vs Vanderbilt Homecoming
    Athens, Ga.

    Saturday, Oct 15
    All Day
    vs Stanford Intercollegiate
    Stanford Golf Course (Palo Alto, Calif.)

    Sunday, Oct 16
    All Day
    vs Stanford Intercollegiate
    Stanford Golf Course (Palo Alto, Calif.)

    Saturday, Oct 22
    10:00 AM
    vs Tennessee-Martin
    Bishop, Ga.

    Sunday, Oct 23
    10:00 AM
    vs New Mexico State
    Bishop, Ga.

VIEW FULL COMPOSITE CALENDAR

Georgia Official Online Store Committ to the G

Georgia Official Online Store
Photo Store Media Guides




SPONSORS