2012 Fall Southeastern Conference Academic Honor Roll

Jan. 29, 2013

ATHENS, Ga. --- Fifty-seven student-athletes from the University of Georgia have been named to the 2012 Fall Southeastern Conference Academic Honor Roll according to a recent announcement by SEC Commissioner Mike Slive.

Georgia's 57 student-athletes named to the honor roll is the second-highest total of any SEC institution. To qualify for the SEC Academic Honor Roll, student-athletes must: maintain a 3.00 grade point average for the preceding academic year or have a cumulative GPA of 3.00 at the nominating institution, if the student-athlete is enrolled in summer courses, the GPA for those courses must be included in the calculation for cumulative GPA, have completed 24 semester hours of non-remedial academic credit toward a baccalaureate degree, and have been a member of a varsity team for the sport's entire NCAA Championship segment.

The following UGA students were named to the Academic Honor Roll:

Football:

Faton Bauta, West Palm Beach, Fla., Arts & Sciences; Greg Bingham, Columbus, Ga., International Affairs; Taylor Bradberry, Winder, Ga., Health Promotions; Chris Burnette, LaGrange, Ga., Finance; Corey Campbell, Hephzibah, Ga., Biological Sciences; Luis Capella, Augusta, Ga., Finance; Chris Conley, Dallas, Ga., Journalism; Watts Dantzler, Dalton, Ga., Health & Physical Education; Scott Eichler, Oakwood, Ga., Agricultural Engineering; Michael Erdman, Merritt Island, Fla., Management; Adam Erickson, Athens, Ga., Real Estate; Reuben Faloughi, Martinez, Ga., Psychology; Ty Frix, Calhoun, Ga., Biological Engineering/MBA; Austin Herod, Woodstock, Ga., Exercise & Sport Science; Ethan Jackson, Sandersville, Ga., Exercise & Sport Science; Jesse Jones, Habersham, Ga., International Affairs; Kyle Karempelis, Roswell, Ga., Management; Ricky Lowe, Duluth, Ga., Biology; Arthur Lynch, Dartmoth, Mass., History; Keith Marshall, Raleigh, N.C., Management; Hutson Mason, Marietta, Ga., Communication Studies; Taylor Maxey, Statham, Ga., Finance; Rhett McGowan, Calhoun, Ga., Sport Management; Greg Mulkey, Fairmount, Ga., Agricultural Engineering; Aaron Murray, Tampa, Fla., Psychology; Connor Norman, Duluth, Ga., Exercise & Sport Science; Alex Parsons, Fayetteville, Ga., Exercise & Sport Science; Jamal Payette, Cleveland, Ga., Finance; Geoff Rapp, Kennesaw, Ga., Psychology; Lucas Redd, Jefferson, Ga., Health & Physical Education; Ben Reynolds, Bainbridge, Ga., Biology; Christian Robinson, Norcross, Ga., Sport Management; Dustin Royston, Royston, Ga., Political Science; Garrison Smith, Atlanta, Ga., History; Mike Thornton, Stone Mountain, Ga., Communication Studies; Kosta Vavlas, Tarpon Springs, Fla., Biological Sciences; Hugh Williams, Atlanta, Ga., Advertising; Drew Wilson, Tignall, Ga., Mathematics Education.


Women's Soccer:

Torri Allen, Stafford, Va., Animal Health; Ashley Baker, Lilburn, Ga., Recreation & Leisure Studies; Madeline Barker, Atlanta, Ga., Communication Studies; Jenna Buckley, Atlanta, Ga., Consumer Economics; Susannah Dennis, Franklin, Tenn., Human Development & Family Science; Kathleen Eastman, Jackson Hole, Wy., International Affairs; Laura Eddy, Atlanta, Ga., Economics; Meghan Gibbons, The Woodlands, Tex., Sport Management; Nikki Hill, Scottsdale, Ariz., Biology; Callie Corbin Langford, Tallahassee, Fla., Psychology; Ansley Morgan, St. Simons Island, Ga., Journalism; Alexa Newfield, Atlanta, Ga., Sport Management; Jenna Owens, Highlands Ranch, Colo., Exercise & Sport Science; Caitlin Woody, Boca Raton, Fla., Psychology.

Volleyball:

Briana Bahr, Pensacola, Fla., Housing; Nicole Choi, Alpharetta, Ga., Health Promotion; Elena Perri, Richland, Mich., Advertising; Gaby Smiley, Alpharetta, Ga., Exercise & Sport Science; Stacey Smith, Eden, N.Y., Marketing.

HunkerDown Productions
  • Friday, Aug 21
    7:00 PM
    at High Point
    High Point, N.C.
    Saturday, Aug 15
    7:00 PM
    vs Furman Exhibition
    Athens, Ga.
  • Monday, Feb 27
    10th, 13-over 581
    vs Querenica Cabo Collegiate
    Los Cabos, Mexico
    Tuesday, Feb 28
    5:00 PM
    vs Kennesaw State
    Athens, Ga.

    TV
    Tuesday, Feb 28
    All Day
    vs Querenica Cabo Collegiate
    Los Cabos, Mexico
    Wednesday, Mar 1
    6:30 PM
    vs Auburn
    Athens, Ga.

    TV
    Wednesday, Mar 1
    12:00 PM
    vs Auburn
    Greenville, S.C.

    TV
    Wednesday, Mar 1
    6:00 PM
    vs Kennesaw State
    Athens, Ga.

    TV
    Friday, Mar 3
    5:00 PM
    vs UAB
    Athens, Ga.

    TV
    Friday, Mar 3
    3:00 PM
    vs UNC-Wilmington
    Athens, Ga.

    TV
    Friday, Mar 3
    5:30 PM
    vs Central Connecticut
    Athens, Ga.

    TV
    Friday, Mar 3
    1:00 PM
    at Fresno State
    Fresno, Calif.
    Friday, Mar 3
    3:00 PM
    vs Kentucky
    Athens, Ga.
    Friday, Mar 3
    4:00 PM
    at Vanderbilt
    Nashville, Tenn.
    Friday, Mar 3
    All Day
    vs Darius Rucker Intercollegiate
    Long Cove Club (Hilton Head, S.C).
    Saturday, Mar 4
    2:00 PM
    at Arkansas
    Fayetteville, Ark.
    Saturday, Mar 4
    1:00 PM
    vs UAB
    Athens, Ga.

    TV
    Saturday, Mar 4
    3:30 PM
    vs Central Connecticut
    Athens, Ga.

    TV
    Saturday, Mar 4
    6:00 PM
    vs Michigan State
    Athens, Ga.

    TV
    Saturday, Mar 4
    All Day
    vs Darius Rucker Intercollegiate
    Long Cove Club (Hilton Head, S.C).
    Sunday, Mar 5
    1:00 PM
    vs UAB
    Athens, Ga.

    TV
    Sunday, Mar 5
    1:30 PM
    vs Michigan State
    Athens, Ga.
    Sunday, Mar 5
    1:00 PM
    vs Vanderbilt
    Athens, Ga.
    Sunday, Mar 5
    1:00 PM
    at Kentucky
    Lexington, Ky.
    Sunday, Mar 5
    2:00 PM
    vs Alabama
    Athens, Ga.
    Sunday, Mar 5
    All Day
    vs Darius Rucker Intercollegiate
    Long Cove Club (Hilton Head, S.C).
    Monday, Mar 6
    All Day
    at Zone B Diving Championships
    Auburn, Ala.
    Tuesday, Mar 7
    6:00 PM
    vs Xavier
    Athens, Ga.

    TV
    Tuesday, Mar 7
    All Day
    at Zone B Diving Championships
    Auburn, Ala.
    Wednesday, Mar 8
    TBA
    vs SEC Tournament
    Nashville, Tenn.
    Wednesday, Mar 8
    6:00 PM
    vs Xavier
    Athens, Ga.

    TV
    Wednesday, Mar 8
    All Day
    at Zone B Diving Championships
    Auburn, Ala.
    Thursday, Mar 9
    TBA
    vs SEC Tournament
    Nashville, Tenn.
    Friday, Mar 10
    TBA
    vs SEC Tournament
    Nashville, Tenn.
    Friday, Mar 10
    6:00 PM
    vs Rider
    Athens, Ga.
    TV
    Friday, Mar 10
    9:30 AM
    vs Mercer
    Orlando, Fla.
    Friday, Mar 10
    12:00 PM
    vs Ohio State
    Orlando, Fla.
    Friday, Mar 10
    2:00 PM
    vs Ole Miss
    Athens, Ga.
    Friday, Mar 10
    7:00 PM
    at Alabama
    Tuscaloosa, Ala.
    Friday, Mar 10
    All Day
    at NCAA Indoor Championships
    College Station, Texas
    Saturday, Mar 11
    TBA
    vs SEC Tournament
    Nashville, Tenn.
    Saturday, Mar 11
    1:00 PM
    vs Rider
    Athens, Ga.
    Saturday, Mar 11
    12:30 PM
    vs Delaware State
    Orlando, Fla.
    Saturday, Mar 11
    3:00 PM
    at UCF
    Orlando, Fla.
    Saturday, Mar 11
    4:00 PM
    vs Utah
    Athens, Ga.
    Saturday, Mar 11
    All Day
    at NCAA Indoor Championships
    College Station, Texas
    Sunday, Mar 12
    TBA
    vs SEC Tournament
    Nashville, Tenn.
    Sunday, Mar 12
    1:00 PM
    vs Rider
    Athens, Ga.
    TV
    Sunday, Mar 12
    1:00 PM
    vs Arkansas
    Athens, Ga.
    Sunday, Mar 12
    2:00 PM
    at Auburn
    Auburn, Ala.
    Monday, Mar 13
    All Day
    vs Gifford Classic
    Brentwood Country Club (Los Angeles, Calif.)
    Monday, Mar 13
    All Day
    vs Southern Intercollegiate
    Athens, Ga.
    Tuesday, Mar 14
    6:00 PM
    vs Mercer
    Athens, Ga.
    TV
    Tuesday, Mar 14
    All Day
    vs Gifford Classic
    Brentwood Country Club (Los Angeles, Calif.)
    Wednesday, Mar 15
    6:00 PM
    at NCAA Womens Swimming and Diving Championships finals
    Indianapolis, Ind.

    Thursday, Mar 16
    10:00 AM
    at NCAA Womens Swimming and Diving Championships prelims
    Indianapolis, Ind.
    Thursday, Mar 16
    6:00 PM
    at NCAA Womens Swimming and Diving Championships finals
    Indianapolis, Ind.
    Friday, Mar 17
    10:00 AM
    at NCAA Womens Swimming and Diving Championships prelims
    Indianapolis, Ind.
    Friday, Mar 17
    3:00 PM
    vs Wake Forest
    Athens, Ga.
    Friday, Mar 17
    5:00 PM
    at Florida
    Gainesville, Fla.
    Friday, Mar 17
    6:00 PM
    at NCAA Womens Swimming and Diving Championships finals
    Indianapolis, Ind.
    Friday, Mar 17
    All Day
    at Yellow Jacket Invitational
    Atlanta, Ga.
    Saturday, Mar 18
    10:00 AM
    at NCAA Womens Swimming and Diving Championships prelims
    Indianapolis, Ind.
    Saturday, Mar 18
    2:00 PM
    vs SEC Championships - Session I
    Jacksonville, Fla.
    TV
    Saturday, Mar 18
    6:00 PM
    at NCAA Womens Swimming and Diving Championships finals
    Indianapolis, Ind.
    Saturday, Mar 18
    6:00 PM
    vs SEC Championships - Session II
    Jacksonville, Fla.
    TV
    Saturday, Mar 18
    All Day
    at Yellow Jacket Invitational
    Atlanta, Ga.
    Sunday, Mar 19
    1:00 PM
    at Tennessee
    Knoxville, Tenn.
    Sunday, Mar 19
    1:00 PM
    at South Carolina
    Columbia, S.C.
    Sunday, Mar 19
    All Day
    vs Linger Longer Invitational
    Greensboro, Ga.
    Monday, Mar 20
    All Day
    vs Linger Longer Invitational
    Greensboro, Ga.
    Tuesday, Mar 21
    All Day
    vs Linger Longer Invitational
    Greensboro, Ga.
    Thursday, Mar 23
    6:00 PM
    vs LSU
    Athens, Ga.
    Friday, Mar 24
    5:00 PM
    vs Ole Miss
    Athens, Ga.
    Friday, Mar 24
    TBA
    vs TBD
    Auburn, Ala.
    Saturday, Mar 25
    5:00 PM
    vs Alabama
    Athens, Ga.
    Sunday, Mar 26
    1:00 PM
    vs Mississippi State
    Athens, Ga.
    Wednesday, Mar 29
    All Day
    at Texas Relays
    Austin, Texas
    Thursday, Mar 30
    3:00 PM
    at Mississippi State
    Starkville, Miss.
    Thursday, Mar 30
    All Day
    at Texas Relays
    Austin, Texas
    Friday, Mar 31
    All Day
    vs Bryan National Collegiate
    Bryan Park Golf Course (Browns Summit, N.C.)
    Saturday, Apr 1
    12:00 PM
    at Tennessee
    Knoxville, Tenn.
    Saturday, Apr 1
    3:00 PM
    at Auburn
    Auburn, Ala.
    Saturday, Apr 1
    TBA
    vs NCAA Regionals
    TBA
    Saturday, Apr 1
    All Day
    vs Bryan National Collegiate
    Bryan Park Golf Course (Browns Summit, N.C.)
    Saturday, Apr 1
    All Day
    vs Augusta Invitational
    Augusta, Ga.
    Saturday, Apr 1
    All Day
    at Texas Relays
    Austin, Texas
    Sunday, Apr 2
    All Day
    vs Bryan National Collegiate
    Bryan Park Golf Course (Browns Summit, N.C.)
    Sunday, Apr 2
    All Day
    vs Augusta Invitational
    Augusta, Ga.
    Wednesday, Apr 5
    All Day
    vs Bulldog Decathlon/Heptathlon
    Athens, Ga.
    Thursday, Apr 6
    All Day
    vs Bulldog Decathlon/Heptathlon
    Athens, Ga.
    Friday, Apr 7
    7:00 PM
    at Arkansas
    Fayetteville, Ark.
    Friday, Apr 7
    All Day
    vs Liz Murphey Collegiate
    UGA Golf Course (Athens, Ga.)
    Friday, Apr 7
    All Day
    vs Spec Towns Invitational
    Athens, Ga.
    Saturday, Apr 8
    All Day
    vs Liz Murphey Collegiate
    UGA Golf Course (Athens, Ga.)
    Wednesday, Apr 12
    TBA
    vs TBD
    Waco, Texas
    Friday, Apr 14
    1:00 PM
    vs NCAA Semifinals Session I
    St. Louis, Mo.
    TV
    Friday, Apr 14
    8:00 PM
    vs NCAA Semifinals Session II
    St. Louis, Mo.
    TV
    Saturday, Apr 15
    9:00 PM
    vs NCAA Super Six
    St. Louis, Mo.
    TV
    Friday, Apr 21
    All Day
    vs SEC Championship
    St. Simons Island, Ga.
    Saturday, Apr 22
    All Day
    vs SEC Championship
    St. Simons Island, Ga.
VIEW FULL COMPOSITE CALENDAR

Georgia Official Online Store Committ to the G

Georgia Official Online Store
Photo Store Media Guides




SPONSORS