292 University of Georgia Student-Athletes Named to Athletic Director's Honor Roll

Jan. 22, 2013

ATHENS, Ga. --- A total of 292 University of Georgia student-athletes earned a grade point average (GPA) of 3.00 or higher and were named to the Athletic Director’s Honor Roll for the fall 2012 semester. 

Out of the 292 on the honor roll, nine student-athletes earned Presidential Scholar honors for finishing the semester with a perfect 4.00 GPA while taking 14 hours or more. The student-athletes who were named Presidential Scholars are: equestrian team members Maria Salazar (Portland, Ore.) and Kathryn Skoglund (Tualatin, Ore.); women’s gymnastics team members Rebekah Bennetts (Woodstock, Ga.), Camille Pfister (Kennesaw, Ga.) and Anysia Unick (Calgary, Alberta, Canada); women’s swimmer Olivia Boggs (Smyrna, Ga.); and women’s track & field members Rachel Doverspike (Johns Creek, Ga.), Lucie Ondraschkova (Opava, Czech Republic) and Allison Updike (Nesquehoning, Pa.). 

An additional 13 student-athletes finished the semester with a 4.00 GPA, including: football team members Reuben Faloughi (Martinez, Ga.) and Christian Robinson (Norcross, Ga.); men’s swimmers Will Freeman (Atlanta, Ga.), Christian Riess (New Orleans, La.) and Tynan Stewart (Hattiesburg, Miss.); men’s track & field member Nicholas Vena (Whippany, N.J.); equestrian team members Morgan Justiss (Alpharetta, Ga.), Rachel Stallman (Atlanta, Ga.) and Alexandra Sullivan (Wilton, Conn.); soccer player Ashley Baker (Lilburn, Ga.); women’s swimmers Anna Neumeister (Marietta, Ga.) and Chantal Van Landeghem (Winnipeg, Manitoba, Canada); and women’s tennis player Lauren Herring (Greenville, N.C.).

Thirty-six student-athletes on the Athletic Director’s Honor Roll also earned Dean’s List honors, earning a 3.50 GPA or higher while taking 14 hours or more. The student-athletes named to the fall 2012 Dean’s List include: football players Devin Gillespie (Grayson, Ga.) and Matt Stagg (Salt Lake City, Utah); men’s swimmers Nic Fink (Morristown, N.J.) and Derek Onken (Marietta, Ga.); men’s track & field team members Kyle James (Marietta, Ga.) and Zach Sims (McDonough, Ga.); equestrian team members Nicki Alexander (Atlanta, Ga.), Carly Anthony (Richmond, Va.), Samantha Baker (Ellijay, Ga.), Mary Morgan Beavers (Gainesville, Ga.), Madison Berger (Ft. Lauderdale, Fla.), Honey Beth Campbell (Gainesville, Ga.), Melanie Carraway (Evans, Ga.), Olivia Dorey (Sudbury, Mass.), Faith Fiorenzano (Jamestown, R.I.), Rachel Kolb (Lebanon, Ohio), Anna Sasser (Jonesboro, Ga.), Paige Stawicki (Argyle, Texas) and Brittlan Wall (Suwanee, Ga.); women’s golfers Sylvie Brick (Joliet, Ill.) and Emilie Burger (Hoschton, Ga.); gymnastics team members Noel Couch (Towaco, N.J.) and Shayla Worley (Orlando, Fla.); soccer player Liliana Rios (Duluth, Ga.); women’s swimmers Kelsey Gaid (Roswell, Ga.), Maddie Locus (Sugarland, Texas) and Shannon O’Malley (Marietta, Ga.); women’s tennis players Makenzie Craft (Fisco, Texas) and Kellie Jordan (Tifton, Ga.); women’s track & field team members Allyson McGinty (Suwanee, Ga.), Abbie Robinson (Douglasville, Ga.), Ashley Rosenberg (Roswell, Ga.), Kelsie Stovall (New Orleans, La.), Maggie Tindol (Suwanee, Ga.) and Amelia Watson (Norcross, Ga.); and volleyball player Gabby Smiley (Alpharetta, Ga.).

The individual sport breakdown for student-athletes that were named to the Athletic Director’s Honor Roll for the fall is:

Baseball:
3.50-3.99 GPA
Brett DeLoach (Blackshear, Ga.), Blake Dieterich (Winter Garden, Fla.), Grant Earls (Lawrenceville, Ga.), Jeff Sidlovsky (Woodstock, Ga.), Brandon Stephens (Marietta, Ga.) and John Taylor (Carnesville, Ga.)
3.00-3.49 GPA
Bryan Benzor (Loganville, Ga.), Beau Buckler (Norcross, Ga.), Hunter Cole (Moore, S.C.), Earl Daniels (Valdosta, Ga.), Jack Esmonde (Lilburn, Ga.), Kyle Farmer (Atlanta, Ga.), Taylor Hicks (Statham, Ga.), Pete Nagel (Metter, Ga.), Curtis Powell (Knoxville, Tenn.), Ross Ripple (Marietta, Ga.) and Jay Swinford (Athens, Ga.)

Men’s Basketball:
3.00-3.49 GPA
Taylor Echols (McDonough, Ga.) and John Florveus (Miami, Fla.)

Football:
4.00 GPA
Reuben Faloughi (Martinez, Ga.) and Christian Robinson (Norcross, Ga.)
3.50-3.99 GPA
Patrick Beless (Atlanta, Ga.), Greg Bingham (Columbus, Ga.), Chriss Burnett (LaGrange, Ga.), Michael Erdman (Merritt Island, Fla.), Devin Gillespie (Grayson, Ga.), Austin Herod (Woodstock, Ga.), Ethan Jackson (Sandersville, Ga.), Clay Johnson (Calhoun, Ga.), Rhett McGowan (Calhoun, Ga.), Connor Norman (Duluth, Ga.), Geoffrey Rapp (Kennesaw, Ga.), Matt Stagg (Salt Lake City, Utah), Cole Trolinger (Newnan, Ga.) and Kosta Vavlas (Tarpon Springs, Fla.)
3.00-3.49 GPA
Collin Barber (Cartersville, Ga.), Faton Bauta (West Palm Beach, Fla.), Mark Beard (Adamsville, Ala.), Taylor Bradberry (Winder, Ga.), Corey Campbell (Hephiziba, Ga.), Luis Capella (Augusta, Ga.), Jared Chapple (Alpharetta, Ga.), Chris Conley (Dallas, Ga.), Ray Drew (Thomasville, Ga.), Wright Gazaway (Buford, Ga.), John Jenkins (Hamilton, Ga.), Tommy Long (Marietta, Ga.), Ricky Lowe (Duluth, Ga.), Arthur Lynch (Dartmouth, Mass.), Keith Marshall (Raleigh, N.C.), Hutson Mason (Marietta, Ga.), Clayton Maxey (Statham, Ga.), Eddie McQuillen (Newnan, Ga.), Preston Mobley (Moultrie, Ga.), Marshall Morgan (Ft. Lauderdale, Fla.), Greg Mulkey (Fairmount, Ga.), Alex Parsons (Fayetteville, Ga.), Dillard Pinkston (Dallas, Texas), Thomas Pritchard (Louisville, Ga.), Bacarri Rambo (Donalsonville, Ga.), Lucas Redd (Jefferson, Ga.), Garrison Smith (Atlanta, Ga.), Jonathan Taylor (Millen, Ga.), John Theus (Jacksonville, Fla.), Kenneth Towns (Albany, Ga.), Cornelius Washington (Hephzibah, Ga.), Hugh Williams (Atlanta, Ga.) and Drew Wilson (Tignall, Ga.)

Men’s Golf:
3.00-3.49 GPA
Brian Carter (Augusta, Ga.), Michael Cromie (Cary, N.C.), Lee McCoy (Clarkesville, Ga.), T.J. Mitchell (Albany, Ga.) and Nicolas Reach (Moscow, Pa.)

Men’s Swimming & Diving:
4.00 GPA
Will Freeman (Atlanta, Ga.), Christian Riess (New Orleans, La.) and Tynan Stewart (Hattiesburg, Miss.)
3.50-3.99 GPA
Nic Fink (Morristown, N.J.), Andrew Gemmell (Wilmington, Del.), Derek Onken (Marietta, Ga.), Nicholas Salyers (Roswell, Ga.), Aidan Sweeney (Snellville, Ga.) and Luke Upchurch (Duluth, Ga.)
3.00-3.49 GPA
Alex Cohen (Woodstock, Ga.), Matt Ellis (Austin, Texas), Zachary Gunn (Austin, Texas), Jameson Hill (Savannah, Ga.), Matias Koski (Duluth, Ga.), Jared Markham (Centennial Colo.) and Garrett Powell (North Bethesda, Md.)

Men’s Tennis:
3.50-3.99 GPA
Austin Smith (Cumming, Ga.)
3.00-3.49 GPA
Marco Nunez (Monterrey, Mexico), Nathan Pasha (Atlanta, Ga.), KU Singh (Gurgaon, Haryana, India) and Ben Wagland (New South Wales, Australia)

Men’s Track & Field:
4.00 GPA
Nicholas Vena (Whippany, N.J.)
3.50-3.99 GPA
Drew Branch (Alpharetta, Ga.), Zane Coburn (Atlanta, Ga.), Jared Dunn (Johns Creek, Ga.), Chris Foster (Marietta, Ga.), Brendan Hoban (Duluth, Ga.), Kyle James (Marietta, Ga.), Morgan Malanoski (Snellville, Ga.), Burke McCarty (Dunwoody, Ga.), Zach Sims (McDonough, Ga.), Johnathan Smith (Apple Valley, Calif.), Kisean Smith (Snellville, Ga.) and Maicel Uibo (Polva, Estonia)
3.00-3.49 GPA
Sean Brennan (Snellville, Ga.), Brian Detweiler (Stone Mountain, Ga.), Jimmy Hicks (East Lancing, Mich.), Michael Kopanski (Dacula, Ga.), Brandon Lord (Chattanooga, Tenn.), Ashinia Miller (Kingston, Jamaica), Brett Richardson (Lilburn, Ga.), Scott Selvey (Atlanta, Ga.) and Charles Sparks (Columbus, Ga.)

Women’s Basketball:
3.50-3.99 GPA
Jasmine Hassell (Lebanon, Tenn.), Jasmine James (Memphis, Tenn.) and Ebony Jones (Cedar Hill, Texas)
3.00-3.49 GPA
Anne Marie Armstrong (Norcross, Ga.), Tiaria Griffin (Monticello, Miss.) and Merritt Hempe (Fredricksburg, Va.)

Equestrian:
4.00 GPA
Morgan Justiss (Alpharetta, Ga.), Maria Salazar (Portland, Ore.), Kate Skoglund (Tualatin, Ore.), Rachel Stallman (Atlanta, Ga.) and Ali Sullivan (Wilton, Conn.)
3.50-3.99 GPA
Nicki Alexander (Atlanta, Ga.), Carly Anthony (Richmond, Va.), Kylee Arbuckle (Torrance, Calif.), Samantha Baker (Ellijay, Ga.), Morgan Beavers (Gainesville, Ga.), Samantha Belcher (Carbondale, Colo.), Madi Berger (Ft. Lauderdale, Fla.), Honey Beth Campbell (Gainesville, Ga.), Melanie Carraway (Evans, Ga.), Olivia Dorey (Sudbury, Mass.), Faith Fiorenzano (Jamestown, R.I.), Leylan Gleeson (Moreland Hills, Ohio), Allison Haspel (Manhassett, N.Y.), Julia Hemingway (Alpharetta, Ga.), Jacklyn Hoyt (Manlius, N.Y.), Isabel Jolicoeur (Wellington, Fla.), Rachel Kolb (Lebanon, Ohio), McKenzie Lantz (Fremont, Mich.), Selby Merritt (Atlanta, Ga.), Anna Sasser (Jonesboro, Ga.), Paige Stawicki (Argyle, Texas), Kelsey Thatcher (Bluffdale, Utah) and Brittlan Wall (Suwanee, Ga.)
3.00-3.49 GPA
Louise Ashley (Newtown, Pa.), Jaclyn Beckley (Cumming, Ga.), Caroline Blackshear (St. Simons Island, Ga.), Michelina Carbone (South Bend, Ind.), Madi Clark (Brighton, Mich.), Sydney Crenshaw (Woodstock, Ga.), Emily DuPont (Wilmington, Del.), Jenny Freeman (Canton, Ga.), Audrey Gallagher (Richmond, Va.), Olivia Gaude (Richmond, Va.), Becca Haaland (Edmond, Okla.), Megan Hawkins (Reddick, Fla.), Carly Lambros (Monroe, Ga.), Brittany Lynch (Monroe, Ga.), Laura Malone (Mendotta Heights, Minn.), Sara Parr (Social Circle, Ga.), Heather Schmidt (Betterdorf, Iowa), Megan Southam (Vancouver, B.C., Canada), Morgan Stamey (McDonough, Ga.), Lauren Tieche (Ocala, Fla.) and Megan Yeager (Braselton, Ga.)

Women’s Golf:
3.50-3.99 GPA
Sylvie Brick (Joliet, Ill.), Emilie Burger (Hoschton, Ga.), Manuela Carbajo (Necocuea, Argentina) and Abby Johnson (Buford, Ga.)
3.00-3.49 GPA
Alexandria Celli (Southlake, Texas), Amelia Hill (St. Simons Island, Ga.), Rocia Sanchez Lobato (Marbella, Spain) and Kailey Walsh (Boca Raton, Fla.)

Gymnastics:
4.00 GPA
Rebekah Bennetts (Woodstock, Ga.), Camille Pfister (Kennesaw, Ga.) and Anysia Unick (Calgary, Alberta, Canada)
3.50-3.99 GPA
Noel Couch (Towaco, N.J.), Whitney Kirby (Claremont, N.C.), Christa Tanella (Lucas, Texas) and Shayla Worley (Orlando, Fla.)
3.00-3.49 GPA
Mary Elizabeth Box (Calhoun, Ga.), Lindsey Cheek (Watkinsville, Ga.), Chelsea Davis (Austin, Texas), Catherine Hires (Tampa, Fla.) and Demetria Hunte (Alpharetta, Ga.)

Soccer:
4.00 GPA
Ashley Baker (Lilburn, Ga.)
3.50-3.99 GPA
Jenna Buckley (Atlanta, Ga.), Mackin D’Amico (Cumming, Ga.), Kathleen Eastman (Jackson Hole, Wyo.), Andrea Fontanetta (Neshanic Station, N.J.), Nikki Hill (Scottsdale, Ariz.), Elizabeth Johnson (Marietta, Ga.), Liliana Rios (Duluth, Ga.) and Cara Smith (Evans, Ga.)
3.00-3.49 GPA
Mariah Dickey (Lawrenceville, Ga.), Laura Eddy (Atlanta, Ga.), Chika Ibiam (Afikpo, Nigeria), Callie Corbin Langford (Tallahassee, Fla.), Ansley Morgan (St. Simons Island, Ga.), Alexa Newfield (Atlanta, Ga.), Jenna Owens (Highlands Ranch, Colo.), Rebekah Perry (Kennesaw, Ga.) and Caitlin Woody (Boca Raton, Fla.)

Softball:
3.50-3.99 GPA
Geri Ann Glasco (Watkinsville, Ga.) and Samantha LaZear (Comer, Ga.)
3.00-3.49 GPA
Bryanna Blanco (Maryville, Tenn.), Kate Browne (Zachary, La.), Niaja Griffin (Orlando, Fla.), Kaylee Puailoa (Buena Park, Calif.), Tiesha Reed (Elberton, Ga.), Tess Sito, Elyria, Ohio), Katie Sowers (Peachtree City, Ga.), Chelsea Wilkinson (Taylorsville, N.C.) and Paige Wilson (Chicago, Ill.)

Women’s Swimming & Diving:
4.00 GPA
Olivia Boggs (Smyrna, Ga.), Anna Neumeister (Marietta, Ga.) and Chantal Van Landeghem (Winnipeg, Manitoba, Canada)
3.50-3.99 GPA
Ann-Perry Blank (Moultrie, Ga.), Kelsey Gaid (Roswell, Ga.), Maddie Locus (Sugarland, Texas), Jordan Mattern (Aurora, Colo.), Shannon O’Malley (Marietta, Ga.), Courtney Peters (Marietta, Ga.), Laura Ryan (Elk River, Minn.), Kelly Thatcher (Downington, Pa.) and Shannon Vreeland (Overland Park, Kan.)
3.00-3.49 GPA
Megan Faulkner (Lawrenceville, Ga.), Jessica Graber (Marietta, Ga.), Ansley Long (Kennesaw, Ga.), Melanie Margalis (Clearwater, Fla.), Allison Schmitt (Canton, Mich.) and Annie Zhu (Brooklyn, N.Y.)

Women’s Tennis:
4.00 GPA
Lauren Herring (Greenville, N.C.)
3.50-3.99 GPA
Makenzie Craft (Fisco, Texas), Maho Kowase (Kashiwa, Chiba, Japan) and Kellie Jordan (Tifton, Ga.)
3.00-3.49 GPA
Kate Fuller (Suwanee, Ga.) and Lilly Kimbell (New Braunfels, Texas)

Women’s Track & Field:
4.00 GPA
Rachel Doverspike (Johns Creek, Ga.), Lucie Ondraschkova (Opava, Czech Republic) and Allison Updike (Nesquehoning, Pa.)
3.50-3.99 GPA
Katherine Bickley(Marietta, Ga.), Ann Centner (Watkinsville, Ga.), Carly Hamilton (Springboro, Ohio), Marrion Kalafut (Acworth, Ga.), Leontia Kallenou (Nicosia, Cyprus), Kristie Krueger (Argyle, Texas), Kathleen LaPorte (Atlanta, Ga.), Allyson McGinty (Suwanee, Ga.), Jasmine Norton (Athens, Ga.), Sarah Perry (Lawrenceville, Ga.), Sage Proffitt (Weaverville, N.C.), Abbie Robinson (Douglasville, Ga.), Ashley Rosenberg (Roswell, Ga.), Molly Schenck (Maretta, Ga.), Kelsie Stovall (New Orleans, La.), Maggie Tindol (Suwanee, Ga.) and Amelia Watson (Norcross, Ga.)
3.00-3.49 GPA
Maria Augutis (Gothenburg, Sweden), Anna Bowles (Evans, Ga.), Emily Bewer (Snellville, Ga.), Quintunya Chapman (Hinesville, Ga.), Sheila Donovan (Bogart, Ga.), Lindsey Ebert (Lilburn, Ga.), Gabrielle Fulton (Huntingdon, England), Greer Gafford (Atlanta, Ga.), Taylor Hollingsworth (Columbus, Ga.), Myasia Jacobs (Paterson, N.J.), Savannah Kirk (Atlanta, Ga.), Brooke Koblitz (Alpharetta, Ga.), Katherine Lacksen (Sparta, Ga.), Morgann Leleux (New Iberia, La.), Bret McDaniel (Atlanta, Ga.), Shaunae Miller (Nasssau, Bahamas), Shelby Robison (Lansdale, Pa.), Elizabeth Tepe (Parker, Colo.), Morgan Van Gorder (Gainesville, Ga.) and Savannah Veal (Watkinsville, Ga.)

Volleyball:
3.50-3.99 GPA
Tirah Le’au (Duarte, Calif.), Desiree McCray (Columbia, S.C.), Gabby Smiley (Alpharetta, Ga.) and Lauren Teknipp (McDonough, Ga.)
3.00-3.49 GPA
Brianna Bahr (Pensacola, Fla.), Nicole Choi (Alpharetta, Ga.), Brittany Northcutt (Greensboro, N.C.) and Elena Perri (Richland, Mich.)


HunkerDown Productions
  • Friday, Aug 21
    7:00 PM
    at High Point
    High Point, N.C.
    Saturday, Aug 15
    7:00 PM
    vs Furman Exhibition
    Athens, Ga.
  • Monday, Feb 27
    All Day
    vs Querenica Cabo Collegiate
    Los Cabos, Mexico
    Tuesday, Feb 28
    5:00 PM
    vs Kennesaw State
    Athens, Ga.
    TV
    Tuesday, Feb 28
    All Day
    vs Querenica Cabo Collegiate
    Los Cabos, Mexico
    Wednesday, Mar 1
    6:30 PM
    vs Auburn
    Athens, Ga.

    TV
    Wednesday, Mar 1
    12:00 PM
    vs Auburn
    Greenville, S.C.

    TV
    Wednesday, Mar 1
    6:00 PM
    vs Kennesaw State
    Athens, Ga.
    Friday, Mar 3
    5:00 PM
    vs UAB
    Athens, Ga.
    TV
    Friday, Mar 3
    3:00 PM
    vs UNC-Wilmington
    Athens, Ga.
    Friday, Mar 3
    5:30 PM
    vs Central Connecticut
    Athens, Ga.
    Friday, Mar 3
    1:00 PM
    at Fresno State
    Fresno, Calif.
    Friday, Mar 3
    3:00 PM
    vs Kentucky
    Athens, Ga.
    Friday, Mar 3
    4:00 PM
    at Vanderbilt
    Nashville, Tenn.
    Friday, Mar 3
    All Day
    vs Darius Rucker Intercollegiate
    Long Cove Club (Hilton Head, S.C).
    Saturday, Mar 4
    2:00 PM
    at Arkansas
    Fayetteville, Ark.
    Saturday, Mar 4
    1:00 PM
    vs UAB
    Athens, Ga.
    TV
    Saturday, Mar 4
    3:30 PM
    vs Central Connecticut
    Athens, Ga.
    Saturday, Mar 4
    6:00 PM
    vs Michigan State
    Athens, Ga.
    Saturday, Mar 4
    All Day
    vs Darius Rucker Intercollegiate
    Long Cove Club (Hilton Head, S.C).
    Sunday, Mar 5
    1:00 PM
    vs UAB
    Athens, Ga.
    TV
    Sunday, Mar 5
    1:30 PM
    vs Michigan State
    Athens, Ga.
    Sunday, Mar 5
    1:00 PM
    vs Vanderbilt
    Athens, Ga.
    Sunday, Mar 5
    1:00 PM
    at Kentucky
    Lexington, Ky.
    Sunday, Mar 5
    2:00 PM
    vs Alabama
    Athens, Ga.
    Sunday, Mar 5
    All Day
    vs Darius Rucker Intercollegiate
    Long Cove Club (Hilton Head, S.C).
    Monday, Mar 6
    All Day
    at Zone B Diving Championships
    Auburn, Ala.
    Tuesday, Mar 7
    6:00 PM
    vs Xavier
    Athens, Ga.
    TV
    Tuesday, Mar 7
    All Day
    at Zone B Diving Championships
    Auburn, Ala.
    Wednesday, Mar 8
    TBA
    vs SEC Tournament
    Nashville, Tenn.
    Wednesday, Mar 8
    6:00 PM
    vs Xavier
    Athens, Ga.
    TV
    Wednesday, Mar 8
    All Day
    at Zone B Diving Championships
    Auburn, Ala.
    Thursday, Mar 9
    TBA
    vs SEC Tournament
    Nashville, Tenn.
    Friday, Mar 10
    TBA
    vs SEC Tournament
    Nashville, Tenn.
    Friday, Mar 10
    6:00 PM
    vs Rider
    Athens, Ga.
    TV
    Friday, Mar 10
    9:30 AM
    vs Mercer
    Orlando, Fla.
    Friday, Mar 10
    12:00 PM
    vs Ohio State
    Orlando, Fla.
    Friday, Mar 10
    2:00 PM
    vs Ole Miss
    Athens, Ga.
    Friday, Mar 10
    7:00 PM
    at Alabama
    Tuscaloosa, Ala.
    Friday, Mar 10
    All Day
    at NCAA Indoor Championships
    College Station, Texas
    Saturday, Mar 11
    TBA
    vs SEC Tournament
    Nashville, Tenn.
    Saturday, Mar 11
    1:00 PM
    vs Rider
    Athens, Ga.
    Saturday, Mar 11
    12:30 PM
    vs Delaware State
    Orlando, Fla.
    Saturday, Mar 11
    3:00 PM
    at UCF
    Orlando, Fla.
    Saturday, Mar 11
    4:00 PM
    vs Utah
    Athens, Ga.
    Saturday, Mar 11
    All Day
    at NCAA Indoor Championships
    College Station, Texas
    Sunday, Mar 12
    TBA
    vs SEC Tournament
    Nashville, Tenn.
    Sunday, Mar 12
    1:00 PM
    vs Rider
    Athens, Ga.
    TV
    Sunday, Mar 12
    1:00 PM
    vs Arkansas
    Athens, Ga.
    Sunday, Mar 12
    2:00 PM
    at Auburn
    Auburn, Ala.
    Monday, Mar 13
    All Day
    vs Gifford Classic
    Brentwood Country Club (Los Angeles, Calif.)
    Monday, Mar 13
    All Day
    vs Southern Intercollegiate
    Athens, Ga.
    Tuesday, Mar 14
    6:00 PM
    vs Mercer
    Athens, Ga.
    TV
    Tuesday, Mar 14
    All Day
    vs Gifford Classic
    Brentwood Country Club (Los Angeles, Calif.)
    Wednesday, Mar 15
    6:00 PM
    at NCAA Womens Swimming and Diving Championships finals
    Indianapolis, Ind.

    Thursday, Mar 16
    10:00 AM
    at NCAA Womens Swimming and Diving Championships prelims
    Indianapolis, Ind.
    Thursday, Mar 16
    6:00 PM
    at NCAA Womens Swimming and Diving Championships finals
    Indianapolis, Ind.
    Friday, Mar 17
    10:00 AM
    at NCAA Womens Swimming and Diving Championships prelims
    Indianapolis, Ind.
    Friday, Mar 17
    3:00 PM
    vs Wake Forest
    Athens, Ga.
    Friday, Mar 17
    5:00 PM
    at Florida
    Gainesville, Fla.
    Friday, Mar 17
    6:00 PM
    at NCAA Womens Swimming and Diving Championships finals
    Indianapolis, Ind.
    Friday, Mar 17
    All Day
    at Yellow Jacket Invitational
    Atlanta, Ga.
    Saturday, Mar 18
    10:00 AM
    at NCAA Womens Swimming and Diving Championships prelims
    Indianapolis, Ind.
    Saturday, Mar 18
    2:00 PM
    vs SEC Championships - Session I
    Jacksonville, Fla.
    TV
    Saturday, Mar 18
    6:00 PM
    at NCAA Womens Swimming and Diving Championships finals
    Indianapolis, Ind.
    Saturday, Mar 18
    6:00 PM
    vs SEC Championships - Session II
    Jacksonville, Fla.
    TV
    Saturday, Mar 18
    All Day
    at Yellow Jacket Invitational
    Atlanta, Ga.
    Sunday, Mar 19
    1:00 PM
    at Tennessee
    Knoxville, Tenn.
    Sunday, Mar 19
    1:00 PM
    at South Carolina
    Columbia, S.C.
    Sunday, Mar 19
    All Day
    vs Linger Longer Invitational
    Greensboro, Ga.
    Monday, Mar 20
    All Day
    vs Linger Longer Invitational
    Greensboro, Ga.
    Tuesday, Mar 21
    All Day
    vs Linger Longer Invitational
    Greensboro, Ga.
    Thursday, Mar 23
    6:00 PM
    vs LSU
    Athens, Ga.
    Friday, Mar 24
    5:00 PM
    vs Ole Miss
    Athens, Ga.
    Friday, Mar 24
    TBA
    vs TBD
    Auburn, Ala.
    Saturday, Mar 25
    5:00 PM
    vs Alabama
    Athens, Ga.
    Sunday, Mar 26
    1:00 PM
    vs Mississippi State
    Athens, Ga.
    Wednesday, Mar 29
    All Day
    at Texas Relays
    Austin, Texas
    Thursday, Mar 30
    3:00 PM
    at Mississippi State
    Starkville, Miss.
    Thursday, Mar 30
    All Day
    at Texas Relays
    Austin, Texas
    Friday, Mar 31
    All Day
    vs Bryan National Collegiate
    Bryan Park Golf Course (Browns Summit, N.C.)
    Saturday, Apr 1
    12:00 PM
    at Tennessee
    Knoxville, Tenn.
    Saturday, Apr 1
    3:00 PM
    at Auburn
    Auburn, Ala.
    Saturday, Apr 1
    TBA
    vs NCAA Regionals
    TBA
    Saturday, Apr 1
    All Day
    vs Bryan National Collegiate
    Bryan Park Golf Course (Browns Summit, N.C.)
    Saturday, Apr 1
    All Day
    vs Augusta Invitational
    Augusta, Ga.
    Saturday, Apr 1
    All Day
    at Texas Relays
    Austin, Texas
    Sunday, Apr 2
    All Day
    vs Bryan National Collegiate
    Bryan Park Golf Course (Browns Summit, N.C.)
    Sunday, Apr 2
    All Day
    vs Augusta Invitational
    Augusta, Ga.
    Wednesday, Apr 5
    All Day
    vs Bulldog Decathlon/Heptathlon
    Athens, Ga.
    Thursday, Apr 6
    All Day
    vs Bulldog Decathlon/Heptathlon
    Athens, Ga.
    Friday, Apr 7
    7:00 PM
    at Arkansas
    Fayetteville, Ark.
    Friday, Apr 7
    All Day
    vs Liz Murphey Collegiate
    UGA Golf Course (Athens, Ga.)
    Friday, Apr 7
    All Day
    vs Spec Towns Invitational
    Athens, Ga.
    Saturday, Apr 8
    All Day
    vs Liz Murphey Collegiate
    UGA Golf Course (Athens, Ga.)
    Wednesday, Apr 12
    TBA
    vs TBD
    Waco, Texas
    Friday, Apr 14
    1:00 PM
    vs NCAA Semifinals Session I
    St. Louis, Mo.
    TV
    Friday, Apr 14
    8:00 PM
    vs NCAA Semifinals Session II
    St. Louis, Mo.
    TV
    Saturday, Apr 15
    9:00 PM
    vs NCAA Super Six
    St. Louis, Mo.
    TV
    Friday, Apr 21
    All Day
    vs SEC Championship
    St. Simons Island, Ga.
    Saturday, Apr 22
    All Day
    vs SEC Championship
    St. Simons Island, Ga.
VIEW FULL COMPOSITE CALENDAR

Georgia Official Online Store Committ to the G

Georgia Official Online Store
Photo Store Media Guides




SPONSORS